indexقفقق

درد در استخوان یا عضله، حالت تهوع  ،سرفه مزمن ، تب از شایعترین علائم سرطان در کودکان هستند

با آمارها و اخباری که هر روز درباره سرطان به گوشمان می رسد ، حق داریم نسبت به سلامت کودکانمان نگران باشیم.فارغ از نویدهاییی که هر روز درباره پیرشرفت علم پزشکی میشنویم ، همه ما می خواهیم بدانیم نسبت به چه چیزی در کودکمان ، هوشیار باشیم و بی توجه از کنارش نگذریم؟

علیرضا فرید خمامی پرستار سرطان گفت: ما والدین ایرانی ، اغلب بسیار بسیار نسبت به کوچکترین تغییر در کودکمان حساس هستیم ، که گاهی به افراط هم می رسد.اما با توجه به افزایش تعداد والدینی که هر دو شاغل هستند ، ممکن است برخی مواقع علایم هشدار مخفی بماند.

هشدارهایی که در اینجا آورده شده است ، همواره به معنای وجود سرطان نیست ، بسیاری از مواقع نتیجه بیماریهای خفیف تر است ، اما اینرا باید پزشک تائید کند.

لکه سفید در داخل حدقه چشم ، دو بینی ناگهانی ، نابینایی ناگهانی ، تورم همراه با قرمزی کره چشم

یک لکه سفید نقره فام ، که در نور کم محیط ، به صورت برق زدن ، نمایان می شود. یا اینکه خیلی تصادفی حین عکاسی از کودک ، تشخیص داده می شود. توصیه می کنیم حداقل ماهی یک بار از کودک در اتاقی با نور ملایم عکس بگیرید.

اگر خدای نخواسته لکه ای مشابه لکه عکس مشاهده کردید ، چندین عکس از زوایای مختلف بگیرید. اگر باز هم لکه مشاهده شد ، هر چه زودتر به پزشک کودکتان مراجعه کنید. سایر وضعیت های مشکوک در چشم عبارتند از : دوبینی (لوچی) که بطور ناگهانی شروع شود ، نابینایی ناگهانی ، تورم و قرمزی کره چشم .

برجستگی در شکم ، لگن ، سر و گردن ، بیضه ها (در پسر بچه ها) و غدد

نسبت به هیچ توده و برآمدگی در بدن کودک بی تفاوت نباشید و حتما با پزشک مشورت کنید. بهترین زمان برای بررسی طبیعی بودن اندامها ، زمان استحمام است. البته در بسیاری از بیماریهای عفونی هم غدد لنفاوی دچار برجستگی می شوند و تنها ۱ مورد از ۱۰۰۰ تا ممکن است سرطان باشد.

تب ناشناخته ای که بیش از ۲ هفته طول بکشد

کودکی که طی ۲ هفته با تب مداوم مواجه است و هیچ تشخیص قطعی داده نشده و آنتی بیوتیکها تب را بر طرف نکرده اند ، نیاز به بررسی بیشتر دارد. اغلب آزمایش CBC می تواند به تشخیص کمک نماید.

کاهش وزن غیر طبیعی

کاهش وزن فراغ از اینکه کودک بی اشتها باشد یا خیر , همواره یک هشدار محسوب می شود ، و باید تحت بررسی قرار بگیرد.

کبودی خودبخودی و بی دلیل و مکرر پوست

کبودی و خونمردگی در پوست بدون اینکه ضربه و آسیب فیزیکی وارد شده باشد ، نیاز به بررسی اورژانسی دارد. گاهی مشکلات انعقادی به صورت خون دماغ بروز می کند.

درد
درد در سر ، پشت ، اندامها که بیش از ۷ روز طول بکشد ، یک هشدار محسوب می شود.

عدم توانایی در اجابت مزاج یا مدفوع خونی

اگر کودک شما در اجابت مزاج مشکلی دارد باید با یک پزشک در این مورد صحبت کنید تا علائم و شرایط را بررسی کند.

استفراغ با یا بدون تهوع

نگارنده معتقد است ، همه والدین نسبت به کوچکترین نشانه غیر طبیعی بسیار حساس هستند ، و حتی با کمتر از آنچه که گفته شد هم با پزشک مشورت می کنند. به عنوان پرستار بخش سرطان اطفال ، آرزو میکنم ، هرگز هیچ کودکی رنج سرطان را با جان لطیف و بی گناهش تجربه نکند.