dentistfourh_600x450

بر پایه تحقیقات پژوهشگران دانشکده لندن توصیه‌ها برای بهترین شیوه  مسواک زدن بزرگسالان و بچه ها گیج‌کننده و جورباجور است آنها بیان کردند که به دلیل نبودن پژوهشهای مناسب بر روی تعداد مسواکی که میزنیم و مدت مسواک زمان آن نیز کامنتهای مشترک بسیاری وجود دارد
محققان توصیه‌های انجمن‌های دندانپزشکی، شرکت‌های تولیدکننده مسواک و کتاب‌های دندانپزشکی را مورد بررسی قرار دادند. اما اعلام کردندکه هیچ اثری دال بر بهترین روش پیدا نکرده؟‌اند.

محققان دانشگاه آمریکا، دکتر جان وینرایت و پروفسور آبری شیهام، ۶۶منبع متنوع توصیه از سراسر دنیا را تحلیل کردند که در مجله دندانپزشکی انگلیس چاپ شد. دندانپزشکان به ‌جای آموزش روش جدید مسواک‌زدن باید به قسمت‌هایی که خوب تمییز نشده تاکید کنند.

رایج‌ترین روش پیشنهادشده حرکت دادن افقی مسواک همراه با حرکت‌های چرخشی است اما ۶ تکنیک متنوع به‌وسیله دندانپزشکان و انجمن‌های دندانپزشکی پیشنهاد شده که هیچ کدام بهترین نبوده‌اند. برخی گرفتن مسواک با زاویه ۴۵درجه، برخی حرکت‌های عمودی مسواک هنگام برس‌زدن دندان را پیشنهاد کردند. اکثر منابع ۲ بارمسواک زدن در روز را توصیه کرده‌اند اما یکی از منابع گفته است این کار باید ۳ بار در روز انجام گیرد. وقتی صحبت از مدت زمان مسواک زدن به میان می‌آید، ۲۶منبع مدت زمان ۲ دقیقه، ۱۲منبع ۳-۲ دقیقه و ۲ منبع مدت زمان ۳ دقیقه را توصیه کرده‌اند.

مطالعات دانشگاه آمریکا می‌گوید: «اینطور به نظر می‌رسد که اتفاق آرا بین متخصصان مبنی بر بهترین روش مسواک زدن در گروه‌های مختلف سنی یا با وضعیت‌های خاص دندانی وجود ندارد.»

همچنین این مطالعات می‌گوید: «با وجود توصیه‌های گوناگون دندانپزشکان باید نسبت به مسواک زدن ۲ بار در روز توجه بیشتری داشته باشند.» نتیجه مطالعات می‌گوید: «تحقیقات بیشتری برای مقایسه کردن تاثیرات روش‌های مختلف مسواک زدن باید صورت بگیرد.»

دکترنیگل کار‌تر از موسسه سلامت دندان انگلیس اعلام کرد: «مدارک چندانی برای برتری یک روش مسواک زدن بر روش‌های دیگر وجود ندارد.» او توضیح داد که به‌طور کلی بهتر است دندانپزشکان عادت‌های همیشگی مسواک زدن افراد را در نظر بگیرند و اگر لازم بود آن‌ها را اصلاح کنند، حتی کودکان یک روش دلخواه برای مسواک زدن دندان‌هایشان دارند و دندانپزشکان به‌جای آموزش تکنیک جدید باید به قسمت‌هایی که خوب تمیز نشده تاکید کنند.

کار‌شناسان انگلیسی هم می‌گویند: «کودکان تا سن ۷سالگی هنگام مسواک زدن باید تحت نظر باشند.»
اما او هشدار می‌دهد که به‌منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها نکته کوچکی درمورد مسواک زدن درست بعد از خوردن غذاهای حاوی قند وجود دارد. باکتری‌ها به‌جا مانده از غذا بعد از چند دقیقه شروع به تولید اسید می‌کنند که باعث سست شدن می‌نای دندان می‌شود بنابراین مسواک زدن در این زمان به می‌نای دندان آسیب می‌زند. او توصیه می‌کند یک ساعت یا بیشتر پس از غذا خوردن مسواک بزنید.»

منبع- دندانه