1379839963_cancer-drug-taxol

تاکسول یک داروی سرطان است که رشد سلولهای سرطانی را کند می کند .تاکسول برای درمان سرطان پستان، سرطان ریه، و سرطان تخمدان استفاده می شود. همچنین برای درمان سارکوم کاپوزی مرتبط با ایدز استفاده می شود. تاکسول همچنین ممکن است برای بیماریهای دیگری نیز استفاده شود که در اینجا ذکر نشده است

تاکسول یا پاکلیتاکسول ، مواد مخدری است که برای درمان زنانی که سرطان پستان یا تخمدان پیشرفته دارند استفاده می شود. همچنین از این دارو برای درمان انواع دیگری از سرطان ها استفاده می شود. پاکلیتاکسول ترکیبی است که از پوست درخت سرخدار اقیانوس آرام استخراج شده است.

در دسامبر 1992 ، اف دی ای تاکسول را برای درمان سرطان تخمدانی که به شیمی درمانی های استاندارد پاسخ نداده بود تایید کرد. مطالعات بالینی بعدی نشان داد که تاکسول برای درمان سرطان پستان نیز نوثر است. در آوریل سال 1994 اف دی ای تاکسول را برای درمان سرطان پستان متاستاتیک که به شیمی درمانی ترکیبی واکنشی نشان نداده بود، یا سرطان پستان ظرف 6 ماه پس از اتمام اولین شیمی درمانی عود( برمی گشت) می کرد تایید کرد.

تاکسول همچنین برای درمان کمکی سرطان پستانی که به غدد لنفاوی گسترش یافته هنگامی که تحت یک رژیم شیمی درمانی دوکسوربیسین هستید تایید شده است.

تاکسول جهت درمان سارکوم کاپوزی و همینظور سرطان های سر و گردن ، مثانه ، مری ، ریه ، گردن رحم و آندومتر نیز استفاده می شود.

تاکسول به عنوان تزریق قطره ای به داخل ورید داده شده است.

تاکسان ها چیست؟

تاکسان ها گروهی از دارهای رایج برای درمان سرطان پستان هستند.تاکسول ، یک تاکسان و و دیگر تاکسان ها شامل دوکتاکسل(تاکسوتر) و پاکلیتاکسل ( آبراکسان) است.

تاکسان با اثر گذاری بر ساختار سلولی که میکروتوبول خوانده می شود و در عملکرد سلولی بسیار مهم هستند رشد سلول های سرطانی را متوقف می کند.

عوارض جانبی احتمالی تاکسول چه هستند؟

زنانی که گزینه مصرف تاکسول را دارند باید در مورد عوارض جانبی احتمالی ، خطرات و فواید آن با پزشکشان صحبت کنند.تجربه هرکسی از عوارض جانبی متفاوت است.آثار جانبی تاکسول (و تاکسان) شامل موارد زیر است:

– از دست دادن مو

– بی حسی ، سوزن سوزن شده و یا سوزش در انگشتان دست و پا ، که نورویاتی محیطی نامیده می شود.

– نوترینی،کاهش گلبول های سفید خون که ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

– تهوع و استفراغ

– سر درد

– زخم های هان

– درد در مفاصل و ماهیچه ها

– اسهال

– خارش پوست

– خونریزی آسان یا کبودی

– درد قفسه سینه

– ضربان قلب نامنظم

– خستگی و ضعف

در مورد آنچه که شما باید ببینید و هر گونه عوارضی که توجه می کنید با پزشکتان صحبت کنید.اغلب چیزهایی که می توان انجام داد تا عوارض جانبی را کنترل کند یا کاهش دهد وجود دارد.

منبع-iranpink