promo-banner1

محققان معتقدند سلامت قلب و عروق ذاتا تاب  پیری نیست. دیابت، چاقی، عدم فعالیت بدنی، و مصرف سیگار از علل عمده بیماری های قلبی عروقی  در میان تمامی افراد است.

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند دلم آدم باید جوان باشد سن و سال که مهم نیست؛ اما برای اینکه این دل و یا همان قلب جوان باشد باید اقداماتی کرد؛ یعنی مراقبش بود. سۆالات این متن را با حوصله پاسخ دهید و در نهایت جواب را بخوانید.

شناسنامه‌ای برای عروق!
اصطلاح دل جوان را همه شنیده‌ایم؛ اما امکان دارد فردی در سی سالگی قلبی 40 یا حتی 60 ساله داشته باشد. این مسئله به سبک زندگی و عوامل زیادی بستگی دارد. سن و سال عروق هر فردی میزان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را نیز روشن می‌کند. مهم‌ترین مسئله این است که بدانید در هر سنی با کمی تلاش می‌توانید به داد قلبتان برسید و وضعیت آن را بهبود ببخشید. در مقابل سۆالات زیر امتیاز آن نیز مشخص شده است. به سۆالات جواب دهید و امتیازات را جمع ببندید و در نهایت توضیحات امتیاز آورده را مطالعه بفرمایید. سپس تلاش کنید که با در پیش گرفتن سبک زندگی سالم سن قلبتان را پایین بیاورید؛ یعنی جوان‌ترش کنید.

1. چندساله هستید؟

الف. بین 20 تا 35 سال (1 امتیاز)

ب. 35 تا 50 سال (2 امتیاز)

ج. 50 سال و بیشتر (3 امتیاز)

2. سیگار می‌کشید یا قبلاً سیگاری بودید؟

الف: خیر (1 امتیاز)

ب. بله؛ اما مدت طولانی است که ترک کرده‌ام (2 امتیاز)

ج. بله؛ اما اخیراً ترک کرده‌ام (3 امتیاز)

د. بله سیگاری هستم (4 امتیاز)

3. روزانه چه میزان سدیم (نمک) مصرف می‌کنید؟

الف. بیش از 1500 میلی‌گرم (4 امتیاز)

ب. حداقل 1500 میلی‌گرم (1 امتیاز)

ج. صادقانه بگویم نمی‌دانم (4 امتیاز)

4. میوه و سبزیجات را…

الف. صرفاً به عنوان تزیین غذا استفاده می‌کنم (4 امتیاز)

ب. در هر وعده‌ی غذایی مصرف می‌کنم (1 امتیاز)

ج. هر روز به عنوان میان‌وعده استفاده می‌کنم (2 امتیاز)

5. اندازه‌ی دور کمرتان چقدر است؟

الف. بیش از 89 سانتی‌متر (4 امتیاز)

ب. 71 تا 89 سانتی‌متر (2 امتیاز)

ج. کمتر از 71 سانتی‌متر (1 امتیاز)

6. فعالیت بدنی روزانه‌تان چه میزان است؟

الف. خیلی فعال هستم: فقط روزهایی که به باشگاه نمی‌روم استراحت می‌کنم (1 امتیاز)

ب. بد نیست: تا رسیدن به اتومبیل شخصی‌ام را پیاده می‌روم (4 امتیاز)

ج: کم است: پیاده‌روی دارم و به جای آسانسور از پله‌ها استفاده می‌کنم (2 امتیاز)

7. وقتی دچار استرس می‌شوید چه کار می‌کنید؟

الف. جلوی یخچال میخکوب می‌شوم و هر چه دم دست باشد می‌خورم تا آرام بگیرم (4 امتیاز)

ب. هیچ تغییری در تغذیه‌ام ایجاد نمی‌شود و استرس‌هایم را کنترل می‌کنم (1 امتیاز)

ج. استرس‌هایم همیشه با من هستند و نمی‌توانم کاری بکنم (2 امتیاز)

بله یا خیر؟

سه سۆال دیگر مطرح می‌شود که برای هر پاسخ مثبت 2 امتیاز و برای سۆالاتی که پاسخی ندارید 1 امتیاز در نظر بگیرید.

آیا در خانواده‌تان سابقه‌ی بیماری قلبی دارید؟

آیا فشارخونتان بالاست؟

آیا میزان کلسترول خونتان بالاست؟

پاسخ تست

امتیاز کمتر از 10: شما قلب جوانی دارید
تبریک می‌گوییم. شما قلب جوانی دارید. به نظر می‌رسد رژیم غذایی مناسب و کم نمکی دارید. روزانه ورزش می‌کنید و سبک زندگی‌تان سالم است. در نتیجه قلبتان جوان است و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در شما محدودتر است. به همین شیوه ادامه دهید. رژیم غذایی مدیترانه‌ای در پیش بگیرید. مطمئن باشید که روند پیری قلبتان کندتر از این نیز خواهد شد. به عقیده‌ی محققان سن و سال شناسنامه‌ای، یکی از آن عوامل مهار شدنی در سلامت قلب است. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که با تغییر سبک زندگی، کاهش استرس و اصلاح تغذیه در هر سن و سالی می‌شود قلب را جوان و از پیری آن جلوگیری کرد.

بین 10 تا 28 امتیاز: قلبتان در دوره‌ی میانسالی است
سبک زندگی شما کارایی لازم برای کاهش سن و سال قلب و کاهش عوامل خطرساز برای ابتلا به بیماری‌های قلبی را ندارد. در واقع امکان دارد که با ادامه‌ی این رویه، عواملی مانند مصرف دخانیات، فشارخون بالا، دیابت، چاقی دور شکم، استرس، مصرف کم میوه‌ها و سبزیجات و کمبود فعالیت‌های جسمانی شما را دچار مشکل کند. با این حال با ایجاد تغییرات ساده می‌شود به نتایج خوبی دست پیدا کرد. به عقیده‌ی محققان ورزش روزانه یکی از بهترین کارها برای مقابله با پیری قلب و سفت شدن رگ‌ها است. با ورزش کردن شانس بیشتری برای مقابله با عملکرد نادرست سلول‌ها خواهید داشت. توجه داشته باشید که عدم کارایی سلول‌های قلبی و سفت شدن عروق باعث مسدود شدن آن‌ها شده و خطر سکته‌ی قلبی و مغزی را بالا می‌برد. باید بدانید که ورزش همچنین اثرات عوامل دیگری مانند دیابت و چاقی مفرط را نیز کاهش می‌دهد.

امتیاز 28 و بالاتر: قلب شما میانسالی را رد کرده است
اگر در این رده قرار دارید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا روش‌های مناسب برای جوان کردن قلب ارائه دهد. در غیر این صورت امکان اینکه دچار مشکلات قلبی عروقی شوید بیشتر است. توصیه می‌کنیم بیشتر به سلامتی قلبتان اهمیت دهید. به عنوان مثال سیگار را ترک کنید. با همین کار می‌توانید جلوی روند سریع پیری قلبتان را بگیرید. در سن و سال شما بهتر است که وزنتان را کنترل کرده و در حالت نرمالی قرار دهید تا خطر بیماری‌های قلبی عروقی کاهش یابد. بیشتر به تغذیه‌تان اهمیت بدهید و مصرف میوه و سبزیجات را بیشتر کنید.