webmd_rf_photo_of_swollen_feet_in_sandals
 نارسایی قلبی  می‌تواند موجب بروز تغییراتی در ناخن‌ها و رنگ پوست افراد شود که به خصوص در بیماریهای مادرزادی قلب نیز شایع‌تر است.

بیمارانی که دچار نارسایی قلبی هستند و فعالیت عضله قلب آن‌ها از بین می‌رود، نوک انگشتان و ناخن‌های دست و پا دچار کبودی می‌شوند.
دکتر حسین طباطبایی متخصص پوست و مو درباره تاثیر بیماریهای قلبی روی پوست اظهار داشت: بیمارانی که دچار نارسایی قلبی هستند، می‌تواند موجب بروز تغییراتی در ناخن‌ها و رنگ پوست افراد شود که به خصوص در بیماریهای مادرزادی قلب نیز شایع‌تر است.
وی در ادامه گفت: این عارضه به شکل کبودی و بیشتر در بستر نوک انگشتان دست و پا و ناخن‌ها دیده می‌شود.
طباطبایی با بیان اینکه هر اندازه که نارسایی از شدت بیشتری برخوردار باشد، دست و پا دچار ورم می‌شود، گفت: در حالت خیلی شدید ساق پا ورم کرده و هنگامی که با نوک انگشت فشار وارد شود ورم گوده ‌گذار ایجاد می‌شود.
این متخصص در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا داروهای قلبی می‌توانند عوارضی را بر پوست و مو داشته باشند، گفت: به طور طبیعی تاثیر نمی‌گذارد ولی در مواردی برخی از داروهای پوستی با داروهای فشار خون تداخل پیدا می‌کنند.
وی در پایان گفت: تعرق و عرق سرد خصوصا در افرادی که با رطوبت دست همراه هستند نیز یکی از دلایل افت فشار در افرادی است که دچار نارسایی قلبی هستند.