66147706616976554711
مهم‌ترین خاصیت دارویی بهارنارنج تاثیر آن روی سیستم عصبی بدن است. بهارنارنج آرامش‌بخش و ضد هیجانات دستگاه عصبی است و سردردهای عصبی و میگرنی را کاهش می‌دهد

دکتر عباس حاجی آخوندی متخصص طب سنتی و گیاهان دارویی گفت: چند نوع گیاه وجود دارد که خاصیت آنها در کاهش اضطراب و استرس و تسکین نگرانی ها ثابت شده است و استفاده های زیادی از عصاره و ماده موثره آنها در علم فارماکولوژی می شود. یکی از این گیاهان، گل ساعتی است که از آن عصاره دارویی گرفته می شود.
دکتر حاجی آخوندی ادامه داد: در گل ساعتی، ترکیبات آروماتیک کمپاند وجود دارند که ضد استرس بوده و دارای خاصیت آرامش بخشی است و از قدیم از آن برای جلوگیری از اضطراب، استفاده می شده است. دیگر گیاه دارویی که بسیار شناخته شده است، بهار نارنج است.
وی افزود: گیاه بهار نارنج دارای مواد ترپنی است، مواد ترپن دسته ای از مواد طبیعی هستند که از اسید استیک مشتق می شوند و علاوه بر داشتن بوی خوش، خاصیت ضد استرس دارد و این نکته حائز اهمیت است که عطر این گیاه هم دارای خاصیت اثربخشی در کنترل استرس است.
این متخصص طب سنتی و گیاهان دارویی افزود: استخراج ماده موثره بهار نارنج بسیار مهم است که می توان با استفاده از عرق بهار نارنج، جوشانده بهار نارنج و همچنین پودر گیاه، مربا و چای بهار نارنج، به ماده موثره آن دست یافت.
دکتر حاجی آخوندی در پایان گفت:  گیاه ملیس هم خواص ضد استرس و ضد اضطرابی دارد که البته برای عموم مردم کمتر شناخته شده است