105_957
اسهال در کودکان بیماری خطرناکی است ویکی از عوامل مهم مرگ ومیر کودکان زیر ۵ سال می باشد همچنین یکی از عوامل مهم تأخیر رشد جسمی درکودکان ، سوء تغذیه ومستعد شدن در برابر بیماری هااست.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: تغذيه صحيح به خصوص استفاده از شير مادر در كودكان زير يك سال يكي از مهمترين اصول در پيشگيري از اسهال و استفراغ كودكان در فصل تابستان است.
دكتر سيد مرتضي لساني در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار علمي ايرنا گفت: شير مادر هيچ گونه جايگزيني ندارد و به لحاظ بدون ميكروب بودن و هميشه در دسترس بودن و تطابق درجه حرارت آن با درجه حرارت كودك، همواره بهترين گزينه براي پيشگيري از بيماري‌ها و به خصوص پيشگيري از اسهال و استفراغ در كودكان در فصل تابستان به شمار مي‌رود.
وي با بيان اينكه اسهال و استفراغ يكي از شايع ترين بيمار هاي كودكان در فصل تابستان است ، گفت: در فصل تابستان به علت گرماي هوا و مسافرت ‌ها كه ممكن است با عدم استفاده از آب و غذاي بهداشتي همراه باشد، ميزان شيوع بيماري‌ هايي هم چون اسهال و استفراغ نيز افزايش مي‌يابد.
متخصص بيماري ‌هاي كودكان با تاكيد بر رعايت تغذيه صحيح در كودكان كه بايد تا قبل از شش ماهگي فقط به صورت تغذيه با شير مادر باشد و بعد از شش ماهگي غذاهاي مكمل هم اضافه مي‌شود، گفت: رعايت بهداشت فردي دومين اصل مهم در پيشگيري از اسهال و استفراغ در كودكان است.
لساني افزود: مادران بايد به طور مرتب و به موقع جاي كودك را تعويض كنند و بعد از هر بار تعويض نيز دست‌ هاي خود را با آب و صابون بشويند تا در اثر تماس دست ‌هاي آلوده با بدن كودك ، ميكروب‌ ها وارد بدن كودك نشوند.
وي با بيان اينكه بعد از شش ماهگي در كنار شير مادر استفاده از غذاهاي تكميلي بايد آغاز شود گفت: بهترين نوع غذاهاي آماده اين است كه مادر در منزل سوپ و غذاهاي خانگي مناسب كودك تهيه كند و به صورت تازه به كودك داده شود.
متخصص بيماري‌ هاي كودكان يادآور شد: اندازه‌گيري مرتب وزن ، قد و دور سر كودك و طبيعي بودن آنها ، نشانگر سلامت كامل كودك است و اين كودكان كمتر هم دچار اسهال و استفراغ خواهند شد.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با تاكيد بر نقش آب در سلامت و زندگي كودك گفت: هفت كيلو گرم از وزن يك كودک‪  كيلويي از آب تشكيل شده ، به همين خاطر چنانچه كودك در مسافرت و يا حتي در منزل دچار اسهال شد اولين اقدام مراجعه به پزشك است.
وي با تاكيد بر اينكه بسته‌هاي ‪ ORSبايد هميشه و به خصوص در طول مسافرت همراه مادر باشد ، گفت: اين محلول بايد به صورت بسيار سرد به فواصل هر پنج يا شش دقيقه يك بار به ميران يك قاشق به كودك داده شود.
به گفته اين متخصص با كم شدن ميزان اشك چشم كودك، كم شدن ادرار، بي‌حالي، ضعف و بي‌اشتهايي كودك، بايد به پزشك مراجعه كرد.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با اشاره به اينكه با رعايت يك سري نكات ساده مي‌توان از بسياري از بيماري ‌ها در كودك پيشگيري كرد، گفت: با شستن دست ها، رعايت بهداشت، تغذيه سالم همراه با شير مادر و خودداري از غذاهاي مانده مي‌توان از بروز بسياري از بيماري ‌هاي كودكان به خصوص در فصل تابستان پيشگيري كرد.
متخصص بيماري‌هاي كودكان يادآور شد: با رعايت تغذيه صحيح و رعايت بهداشت در بسياري از كشورهاي پيشرفته دنيا ميزان شيوع اسهال و استفراغ كودكان در تابستان همانند ساير فصل‌ها است، در حالي كه در كشور هايي كه سطح بهداشت پايين تر است ميزان شيوع اسهال و استفراغ كودكان در فصل تابستان بالا مي‌رود.
لساني در خصوص اصول تغذيه صحيح كودكان گفت: در شش ماه اول، تغذيه كودك صرفا بايد با استفاده از شير مادر باشد و در شش ماه دوم به تدريج غذاهاي مكمل نيز اضافه شود؟
در سال دوم زندگي كودك، اولويت اصلي تغذيه كودك شير مادر نيست و غذاي كودك بايد همان چيزي باشد كه ساير اعضاي خانواده مصرف مي كنند و شير مادر در رديف دوم قرار مي‌گيرد.