45e4947bb8e1d5c0b925bd33493a6f13f8b3751f

اگر خسته و بي حال از محل كار به خانه بر مي گرديد، به شما توصيه مي كنيم در پايان روز، اين پنج نكته را به كار ببنديد تا به آرامش برسيد.

امروزه در بسیاری از مشاغل ستون فقرات فرد به دلیل بی‌حرکت ماندن در حین کار دچار خستگی و انقباض عضلانی می‌گردد که انجام نرمش‌های مناسب می‌تواند تاثیری مثبت در رفع خستگی این نواحی داشته باشد.

احمد مشیری متخصص پزشکی ورزشی گفت: یکی از مشکلاتی که شاید همه افراد درگیر کرده باشد خستگی و کوفتگی ناشی از کار می‌باشد که می‌تواند همراه با افسردگی و خستگی روحی روانی باشد.

وی افزود: بهترین کاری که در چنین مواقعی برای خروج از حالت کوفتگی و افسردگی می‌توان انجام داد، روی آوردن به حرکات نرمشی و ورزشی است که اثرش به اثبات رسیده است.

وی متذکر شد: حرکات ورزشی مناسب برای افراد مختلف بر حسب نوع کار، سن و ساعات کار هر فرد متفاوت می‌باشد.

وی اضافه کرد: در هر حال بعنوان یک فرمول عمومی می‌توان توصیه کرد که فرد از جای خود بلند شده، به هوای آزاد رفته و با انجام حرکات هوازی مثل پیاده‌روی به نرمش بپردازد.

وی با بیان اینکه در این هنگام تمرکز فرد در انجام نرمش باید بیشتر بر ستون فقرات از ناحیه گردن تا کمر باشد گفت: این عمل موجب خروج آن نواحی از انقباض ناشی از بی‌حرکتی آن‌ها در طول کار می‌باشد.

این متخصص پزشکی ورزشی ادامه داد: ابتدا باید بدن را از پنج تا هفت دقیقه گرم کرد که این مرحله شامل انجام نرمش‌هایی از قبیل درجا زدن، بالا پایین پریدن و دوی آهسته می‌باشد.

وی بیان کرد: در صورتیکه فرد بخواهد می‌تواند پس از انجام حرکات کششی فعالیت خود را خاتمه دهد اما اگر مایل به ادامه ورزش باشد، باید به ترتیب به انجام حرکات استقامتی مثل دو، حرکات قدرتی، مجددا حرکات کششی و در آخر به سرد کردن بدن با انجام نرمش‌های مناسب بپردازد.