index

محققان می گویند به احتمال زیاد شیوع این بیماری در انسان بعد از خوردن خفاش ها و احتمالا گوریل آلوده آغاز شده است. خفاش میوه خوار معمولا به صورت خورش در غرب آفریقا خورده می شود.
ی گوید که ابولا به‌صورت تصاعدی در لیبریا گسترش پیدا می‌کند و انتظار می رود در سه هفته آینده هزاران مورد جدید این بیماری مشاهده شود چون روشهای معمول “تاثیر کافی” نداشته و نتوانسته شیوع بیماری را کنترل کند.

سازمان بهداشت جهانی شیوع کنونی ابولا را “گسترده، جدی و پیچیده” توصیف کرده است، به گفته این سازمان اقدامات برای مهار شیوع بیماری باید “سه تا چهار” برابر شود.

لیبریا که بالاترین آمار مبتلایان را دارد تخت بیمارستانی کافی برای این بیماران ندارد و حتی به گفته سازمان بهداشت جهانی برای حمل و نقل بیماریان بجای آمبولانس از تاکسی استفاده می شود که خود منبع بالقوه انتقال ویروس است.

شیوع ویروس ابولا در غرب آفریقا که از حدود پنج ماه پیش آغاز شده، تاکنون جان بیش از ۲۱۰۰ نفر را گرفته که ۱۰۸۹ نفر آن در لیبریا بوده است. این بیماری در گینه (۵۱۷)، سیرالئون (۴۹۱) و نیجریه (۸) هم دیده شده است.

سازمان بهداشت جهانی ده روز پیش هم گفته بود ویروس ابولا ممکن است در غرب آفریقا بیش از ۲۰ هزار تن را آلوده کرده باشد و شمار مبتلایان ممکن است چهار برابر مواردی باشد که رسما به ثبت رسیده است.

این سازمان برای مقابله با ابولا خواستار اختصاص ۴۸۹ میلیون دلار در ۹ ماه آینده شده و گفته بود به ۷۵۰ کارشناس بین المللی و ۱۲ هزار کارمند محلی در غرب آفریقا نیاز دارد.

سازمان بهداشت جهانی می گوید اگر ایمنی و تاثیر واکسن‌های ازمایش شده در حیوانات قطعی شود، فورا در کشورهای غرب آفریقا به کار گرفته خواهد شد.

سازمان بهداشت جهانی ماه پیش شیوع این بیماری را که واکسن و دارو ندارد “وضعیت اضطراری بین‌المللی” دانسته بود و با توجه بالا بودن موارد مرگ، استفاده از داروهای آزمایش نشده را برای درمان آن عملی “اخلاقی” ارزیابی کرده بود.

ابولا درمان ندارد از این رو تشخیص زودهنگام آن در نجات جان بیماران اهمیت حیاتی دارد. میزان مرگ بر اثر این بیماری می‌تواند تا نود درصد برسد اما در شیوع اخیر میزان مرگ و میر ۵۵ درصد بوده است.

دوره کمون بیماری حدود سه هفته است. بیماری با علائمی شبیه آنفلوآنزا شروع می‌شود، به همراه تب بالا و اسهال و استفراغ، و در نهایت به خونریزی داخلی یا خارجی، لخته شدن خون در تمام بدن، از کار افتادن ارگان‌های متعدد و مرگ منجر می‌شود.

ویروس ابولا در سال ۱۹۷۶ ابتدا در خفاش میوه شناسایی شد. این خفاش بجز زیستگاه طبیعی‌اش در کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی هم زندگی می‌کند.

مردم مناطقی از آفریقا از این خفاش‌ها و میمون تغذیه می‌کنند و گاهی گوشت آنها هم به فروش می‌رسد و به این ترتیب ویروس به انسان منتقل می‌شود.