1

ممکن است فکر کنید بدلیل اینکه به کارهای روزمره زندگی میپردازید  دیگر  فرصتی برای رسیدگی به سلامتی خودتان نداشته باشید ولی لینطور نیست اول باید سالم باشید و فرصت زیادی هم نیاز ندارد  فقط کافی است  برنامه هفتگی مناسب  داشته باشید تا طیق آن برنامه پیش بروید پس همیشه به فکر سلامتی خود باشید و مطمئن باشید زیاد وقت گیر نیست  باما همراه باشید تا یک برنامه 15 روزه را به شما  معرفی کنیم که صد درصد سلامتی شمارا تضمین میکند البته باید آن را اجرا کنید

شايد فكر مي‌كنيد زندگي پر مشغله امروز ديگر مجالي به شما نمي‌دهد تا به سلامت و شادابي بدن‌تان رسيدگي كنيد اما اين كار آنطور هم كه فكر مي‌كنيد به زمان زيادي احتياج ندارد، چيزي كه شما لازم داريد يك زمان‌بندي درست و برنامه مناسب هفتگي است كه بعد از گذشت مدت كوتاهي به عادت تبديل مي‌شود. بنابراين شما هميشه مي‌توانيد سلامت بدني و روحي‌تان را كنترل كنيد. مي‌خواهيم يك برنامه 2 هفته‌اي را به شما معرفي كنيم كه سلامت سيستم بدني‌تان را تضمين مي‌كند. در اين مطلب شما را با كارهاي هفته اول آشنا مي‌كنيم، خب پس از همين الان خودتان را براي عادت‌هاي جديد و مفيد روزانه آماده كنيد.5 كاري كه عمرتان را طولاني مي‌كند

1. قدم‌هاي‌تان را بشماريد

سعي كنيد هر روز به‌مدت نيم ساعت پياده‌روي كنيد، شما مي‌توانيد اين زمان را به‌مدت‌هاي كوتاه‌تر هم تقسيم‌بندي كنيد. مثلا 15 دقيقه پياده روي كنيد و بعد از گذشت چند ساعت دوباره اين كار را در 15 دقيقه ديگر انجام دهيد. هدف از اين كار اين است كه بدن‌تان را به فعاليت فيزيكي و تحرك وادار كنيد.

2. لبخندي زيبا

اگر مي‌خواهيد دندان‌هاي زيبا و سالم داشته باشيد هر روز مسواك بزنيد و به‌علاوه از نخ‌دندان هم براي تميزي آنها استفاده كنيد. اين كار پيش‌پا افتاده و در عين حال مهم در وجهه اجتماعي شما نيز تاثير مي‌گذارد. فراموش نكنيد كه شما الگوي فرزندتان هستيد و اين مسئله حتي در روابط زناشويي و رضايت همسرتان از وضعيت ظاهري شما اهميت بسياري دارد.

3. آب و باز هم آب

به مقدار كافي آب بنوشيد و در كنار آن نوشيدن چند فنجان چاي سبز را هم از دست ندهيد، زيرا مصرف مناسب مايعات اثرات مفيدي روي سلامت‌‌تان دارد و به شما كمك مي‌كند تا سموم و ضايعات بدن را راحت‌تر دفع كنيد.

4. خودتان را ويتامينه كنيد

اگر از قرص‌هاي امگا 3 استفاده مي‌كنيد، سعي كنيد به‌طور منظم و نيم ساعت قبل از ناهار و شام آنها را بخوريد. البته شما مي‌توانيد به‌جاي اين قرص‌ها دو بار در هفته 6‌عدد گردو يا سه بار در هفته ماهي بخوريد تا ذخيره امگا 3 بدن‌تان كامل شود. اگر با تجويز پزشك از ويتامين و قرص‌هاي مكمل ديگر استفاده مي‌كنيد آنها را در كيف، ميز كار يا ماشين‌تان بگذاريد تا جلوي چشم‌تان باشند و خوردن آنها را فراموش نكنيد.

5. خواب شيرين و آسوده

قبل از خواب چند كار كوچك را فراموش نكنيد. به كارهاي عقب مانده آن روز يا فردا فكر نكنيد و سعي كنيد مسائلي كه موجب اضطراب‌تان مي‌شود را از ذهن‌تان دور كنيد. كارهايي كه به بهداشت دهان و دندان‌هاي‌تان مربوط مي‌شود، مثل مسواك زدن و استفاده از نخ دندان را نيز مثل هميشه انجام دهيد. چند دقيقه قبل از خواب به آرامي نفس بكشيد و ذهن‌تان را آزاد كنيد.


يك جعبه ابزار نو

بعضي از وسايل به شما كمك مي‌كند تا بهتر از وضعيت بدني‌تان مطلع شويد، بنابراين قبل از اين‌كه برنامه هفتگي را شروع كنيد سري به كمدتان بزنيد تا اگر لوازمي مثل نوار متر، فشارسنج، كفش ورزشي و دفترچه يادداشت در خانه نداريد از فروشگاه خريداري كنيد تا خودتان به‌راحتي متوجه تغييرات مثبت كارهاي جديدتان شويد.

در دفترتان 2 مورد از چيزهايي كه موجب اضطراب و دلهره در شما مي‌شود را يادداشت كنيد؛يادتان باشد تنها 2 مورد، بعد حداقل 2 راه حل‌كه در برخورد با اين مسائل به شما كمك مي‌كند را بنويسيد. خب هفته بعد اين راه حل را بررسي مي‌كنيم تا از نتيجه آن باخبر شويم. تنها براي يك روز تلويزيون و كامپيوتررا خاموش كنيد و اگر تلفن همراه‌تان را احتياج نداريد آن را نيز كنار بگذاريد و به‌جاي آن وقت‌تان را با كسي كه دوستش داريد سپري كنيد. براي پياده روي به بيرون برويد يا كتاب مورد علاقه‌تان را بخوانيد.

2

روز اول: خود را معاينه كنيد

به روز اول برنامه جوان‌سازي‌ خود خوش‌آمديد. نخستين كاري كه بايد بكنيد اين است كه وضعيت بدني‌تان را در دفتري يادداشت كرده و اين كار به شما كمك مي‌كند تا برنامه خود را در هفته دوم راحت‌تر پيگيري كنيد. ابتدا بايد سن‌تان را درنظر بيگيريد كه البته منظورمان همان سن بيولوژيكي است كه به سبك زندگي و عادت‌هاي زندگي‌تان بستگي دارد. در مرحله اول بايد فشار خون و ضربان قلب‌تان را اندازه بگيريد. براي ميزان فشار خون مي‌توانيد دستگاه‌هايي كه در داروخانه‌ها براي مصارف خانگي به فروش مي‌رسد را تهيه كنيد. اگر انگشتان را روي مچ دست قرار دهيد، مي‌توانيد نبض‌تان را احساس كنيد. در اين حالت در مدت 10 ثانيه تعداد ضربان را بشماريد و آن را ضربدر 6 كنيد، عددي كه به دست مي‌آوريد همان ضربان قلب شماست. در مرحله بعدي با متر دور كمر و قد خود را اندازه بگيريد و در دفترتان يادداشت كنيد.

روز دوم: تني سالم در خانه‌اي سالم

امروز سعي كنيد تا به تميزي و زيبايي خانه، به‌ويژه آشپزخانه بپردازيد. به هر حال در يك فضاي سالم و پاكيزه گزينه‌هاي جالب‌تري براي شادابي و تندرستي سراغ‌تان خواهد آمد. قبل از اينكه غذاهاي ناسالم و هله‌وهوله‌ها شما را از پا بيندازند به سراغ شان برويد و همه را دور بيندازيد. به فروشگاه برويد و غذاي‌تان را با خوراكي‌هاي مفيدي كه در فهرست زير به تعدادي از آنها اشاره كرديم كامل كنيد: حبوبات و غلات گياهي مانند برنج، آرد، جو، گندم، پاستاي گندم، انواع نان گندم و ذرت، بادام، ميوه‌هاي خشك شده مثل زرد آلو، پسته، كشمش، گردو، فندق، روغن زيتون، دارچين، شكلات تلخ، سس سويا و خردل، تخم مرغ، شير، پنير، آب پرتقال يا گريپ فروت، ماهي، سينه مرغ بدون پوست و استخوان مرغ، انواع سبزي و ميوه مثل بادنجان، شاتوت، هويج، آناناس، گوجه فرنگي، اسفناج، كلم بروكلي، ليمو، پياز و سير. اين خوراكي‌ها حاوي انواع ويتامين، مواد معدني و مواد مغذي هستند كه رژيم غذايي‌تان را سالم و بدن‌تان را شاداب و قوي نگه مي‌دارد. براي شست‌وشو از شوينده‌هاي غيرسمي استفاده كنيد و از نگهداري شوينده‌هاي سمي داخل كمد يا كابينت خودداري كنيد. سعي كنيد براي شيرهاي آب از فيلترهاي مخصوص استفاده و در آخر اگر سيگار مي‌كشيد براي ترك آن اقدام كنيد.

روز سوم:  رژيمي ملايم بگيريد

از اين روز بايد رژيم غذايي‌تان را محدود كنيد اما نگران نباشيد اين محدوديت تنها به‌مدت 3 روز ادامه دارد. هدف از اين رژيم با محدوديت كالري مصرفي، تنظيم سيستم بدن‌تان است. طوري كه شكم عادت مي‌كند تا نسبت به گذشته مقدار كمتري غذا دريافت كند ولي در عين حال اين رژيم آنقدرها كه فكر مي‌كنيد سختگيرانه نيست. در واقع مي‌خواهيم با اين كار به شما نشان دهيم كه كدام دسته از كالري‌ها بايد محدود شوند. حالا بايد يك‌سوم غذايي كه قبلا مي‌خورديد را ميل كنيد و تنها غذاهاي سالم را امتحان كنيد.  از غذاهايي كه ممكن است حساسيت زا باشند مثل گلوتن‌ها ( گندم و جوي خام ) و مواد پروتئيني
( محصولات پروتئين شير) اجتناب كنيد. در اين مدت مايعات بيشتري مانند آبميوه و چاي مصرف كنيد چون باعث مي‌شود، آب بدن‌تان به ميزان مناسب باقي بماند و اگر ويتامين يا مكمل‌هاي غذايي مي‌خوريد مصرف‌شان را به‌طور مرتب ادامه دهيد.

روز چهارم: ماجراجويي در طعم‌هاي جديد

همان طور كه رژيم محدوديت كالري خود را ادامه مي‌دهيد كمي ابتكار به خرج دهيد و حس چشايي‌تان را به چالش بكشيد. يعني سراغ غذاهايي برويد كه تا به حال امتحان‌شان نكرده‌ايد، اين فرصت خوبي است تا عادت‌هاي غذايي نادرست خود را كنار بگذاريد. زندگي سالم از خانه‌اي تميز و پاكيزه شروع مي‌شود پس اتاق به اتاق خانه را تميز كنيد، پنجره‌ها را باز بگذاريد تا هواي تازه وارد خانه شود.

روز پنجم: ذهن‌تان را غافلگير كنيد

هر چيز خوب و انرژي بخشي كه در زندگي‌تان وجود دارد را در دفترتان يادداشت كنيد. كمي به مسائل خشنود‌كننده فكر كنيد و 10 مورد از بهترين‌ها را بنويسيد. تمرينات ورزشي كه فكر مي‌كنيد نمي‌توانيد از عهده آنها برآييد را امتحان كنيد و تنها 20‌دقيقه را به انجام آنها اختصاص دهيد. علاوه بر اين، كارهايي كه هرگز سراغ شان نرفته‌اید را هم به فهرست كارهاي جديد اضافه كنيد؛ بازي‌هاي فكري را امتحان كنيد، به نمايشگاه‌هاي هنري برويد يا يك غذاي متفاوت و سالم درست كنيد.

3

روز ششم: به‌خودتان جايزه دهيد

خب در روز ششم شما ديگر مي‌توانيد رژيم غذايي محدودتان را كنار بگذاريد و غذاهايي كه حاوي مواد مغذي غني و البته كم كالري هستند مثل انواع ميوه، سبزي‌ها، گوشت بدون چربي، ماهي، لبنيات كم چرب و سبوس گندم را در برنامه غذايي‌تان بگنجانيد.

يك روز خوب در كنار هم

مجبور نيستيد تمام طول روز را به اين كار اختصاص دهيد در عوض تنها يك ساعت را با كساني كه دوست‌شان داريد وقت بگذرانيد و تفريح كنيد. تمام طول روز را زندگي كنيد، فعاليت كنيد و اظهارنظر كنيد اما نه خودتان و نه ديگران را مورد انتقاد و مواخذه قرار ندهيد. سعي كنيد تا اين زمان را با آرامش و رضايت سپري كنيد.

روز هفتم: تعادل كليد اصلي سلامت

در روز هفتم مي‌توانيد به كسي كه تا به حال كاري برايش انجام نداده‌ايد كمك كنيد و متوجه مي‌شويد كه اين كار چقدر احساس خوبي به شما مي‌دهد. تحقيقات نشان مي‌دهد، كمك به ديگران باعث مي‌شود تا افراد احساس خوشبختي بيشتري كنند بنابراين شما هم مي‌توانيد با همكاري و محبت به ديگران اين احساس را در خودتان تقويت كنيد.  اگر زدن واكسن يا درماني را پشت گوش انداخته‌ايد حتما آنها را جزو فهرست كارهاي‌تان قرار دهيد.

ورزش روح و ذهن

در طول انجام تمرينات ورزشي آرام نفس بكشيد و روي نكته‌اي تمركز كنيد، اين كار باعث مي‌شود تعادل بدن‌تان را حفظ كنيد. سعي كنيد حواس‌تان به حركات ورزشي باشد. داشتن تمركز حين ورزش به ذهن و بدن احساس آرامش و نشاط مي‌بخشد.