indexق5345
بیماری مادرزادی قلبی کودکان بە دو صورت خود را نشان می دهد در بعضی کودکان ایجاد کمبود نمی کند کە در این صورت سوراخ بین دو بطن، دهلیز، تنگی دریچه آئورت است و در بعضی دیگر از کودکان با کبودی صورت و دست ها، ناخن و پوست خود را نشان می هد

درصورتیکه در اولین معاینه فیزیکی صدای غیر عادی در سمع قلب نوزاد شنیده شود و او با تنگی نفس، کبودی و اشکالات در علائم آبکار نوزاد همراه بود، می‌توان به وجود بیماری‌های قلبی در او پی برد.
منصور بهرامی متخصص اطفال گفت: نوزاد در هر زایشگاهی که متولد می‌شود پزشک اطفال او را معاینه می‌کند و اگر عیب و ایرادی در نوزاد وجود داشت آن را شناسایی و اصلاح می‌کند.
وی افزود: درصورتی که در اولین معاینهٔ فیزیکی صدای غیر عادی در سمع قلب نوزاد شنیده شود و او با تنگی نفس، کبودی همراه بود می‌توان به وجود بیماری‌های قلبی در او پی برد.
بهرامی تصریح کرد: آبکار وسیله و شاخصی برای سلامتی نوزادان است و میزان ضربان قلب، تعداد تنفس، رنگ لب‌ها، شلی و قدرتمندی عضلات و صدای گریه او را می‌سنجد و هر کدام از این فاکتور‌ها ۲ نمره دارد و در مجموع ۱۰ نمره است اگر نمره زیر ۸ شد نوزاد بیمار است.
وی اظهار داشت: البته بیماری‌های قلبی هم هستند که علائم آن‌ها خیلی واضح نیست و کمی دیر‌تر خود را نشان می‌دهد. اولین پزشکی که نوزاد را در اتاق زایمان معاینه می‌کند در صورتی که به بیماری قلبی نوزاد شک کرد ، دستور انجام عکس‌برداری از ریه، نوار قلب و اکوکاردیوگرافی را به یک متخصص قلب اطفال می‌دهد. اگر شک او به جا بود برای درمان نوزاد اقدام می‌کند.