weightlosslead_600x450

چربی بیش از حد در  کمر می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت را  افزایش دهد.اندازه گیری دور کمر  اغلب به عنوان یک شیوه بهتر برای چک کردن خطر ابتلای فرد به بیماری مزمن است

 به نقل از سایت «بی بی سی»، گفته می شود مردانی که دور کمرشان بالای 102 سانتی متر و زنانی که دور کمرشان بیش تر از 88 سانتی متر است، در خطر زیاد ابتلا به دیابت نوع دوم هستند.

دیابت نوع دوم خطر حمله قلبی و سکته را بالا می برد و دلیل اصلی نابینا شدن افراد در سن کار است، ضمن اینکه به رگ های خونی و اعصاب هم آسیب می زند و در بریتانیا هر هفته 100 پا به دلیل این عارضه بریده می شود. اگر کسی در سن 50 سالگی دیابت نوع دوم داشته باشد، ممکن است 6 سال زودتر از کسی بمیرد که دیابت ندارد.
سازمان سلامت عمومی انگلیس می گوید، مردانی که دور کمر 102 سانتی متری دارند، 5 برابر بیش از دیگران در معرض ابتلا به دیابت نوع دوم هستند. زن ها هم وقتی به دور کمر 88 سانتی متر برسند، 3 برابر بیش تر در خطر هستند.
این سازمان هم چنین هشدار می دهد، مردهایی با دور کمر 94 تا 102 سانتی متر یا زن هایی با دور کمر 80 تا 88 سانتی متر، اگرچه در گروه افراد با بالاترین خطر قرار نمی گیرند اما هم چنان خطر بیشتری نسبت به دیگران که کمر لاغرتری دارند، آنها را تهدید می کند.

منبع-سلامانه