elderly-people_0

اگر   پدرومادر سالخورده دارید از آنها مراقبت کنید زیرا آنها بغیر از مراقبت جسمی به مراقبت از لحاظ روحی و روانی نیز نیازمندند،آلرژی، افسردگی و تسکین درد ،اختلال ذهنی، ضعف حافظه و.. از جمله مشکلات جسمی معمول این افراد است.

هورا چیت‌ساز  به اهمیت سلامت روان در سالمندان اشاره و اظهار کرد: میان‌سالی در برخی کتاب‌ها 60 و برخی دیگر 65 سال به بالا در نظر گرفته می‌شود.

وی افزود: در دوران سالمندی تغییرات زیادی در افراد را شاهد هستیم برای نمونه سالمندان با کاهش بینایی و شنوایی، تغییر رنگ موها و تغییرات جسمی روبرو هستند که می‌تواند در آن‌ها استرس ایجاد و این استرس تاثیرات بسیاری در حافظه سالمند دارد.

این پزشک سلامت روان با تاکید بر اینکه ساعات خواب افراد سالمند بسیار مهم است ادامه داد: میزان ساعات خواب با افزایش سن کاهش می‌یابد و در این دوران یک سالمند نیاز کمتری به خواب پیدا می‌کند؛ ممکن است این تغییرات با دوره بیکاری و یا بازنشستگی فرد سالمند در ارتباط باشد.

چیت‌ساز با بیان اینکه قبل از توجه به تغییرات سالمندی باید در نظر بگیریم چگونه با یک سالمند برخورد کنیم و با اوارتباطی مناسب برقرار کنیم، خاطرنشان کرد: در فرهنگ ما بسیاری از افراد سالمند با عناوینی همچون حاج‌خانم و حاج‌آقا صدا زده می‌شوند اما بهتر است ببینیم خود سالمند دوست دارد چگونه او را صدا بزنیم.

وی با بیان اینکه تن صدایی که با فرد سالمند صحبت می‌کنیم بسیار مهم است چراکه برخی از سالمندان افت شنوایی دارند، تصریح کرد: بهتر است که با تن صدای بلند با آن‌ها صحبت کنیم اما باید در نظر بگیریم که این عمل شامل تمام سالمندان نیست زیرا ممکن است یک سالمندی کاهش شنوایی نداشته باشد و اگر با تن صدای بلند با او صحبت کنیم به‌حساب بی‌احترامی گذاشته شود.

اختلال در خواب شبانه با چرت‌های نیم‌روزی

این پزشک سلامت روان با اشاره به اینکه در ارتباط با سالمند نکات بسیاری است که باید به آن توجه کنیم، ادامه داد: معمولا چرت‌های نیم روزی موجب اختلال در خواب شبانه سالمندان می‌شود و تنظیم ساعات خواب و یا بهداشت خواب سالمند بسیار اهمیت دارد.

چیت‌ساز با اشاره به اینکه گرفتن دوش آب گرم به یک خواب آرام کمک می‌کند، گفت: خوردن یک لیوان شیر گرم نیز مفید است البته به شرطی که مردان سالمند به بیماری پروستات مبتلا نباشند زیرا با وجود این بیماری اگر مایعات گرم قبل از خواب مصرف شود منجر به تکرر ادرار شده که در این صورت خواب آن‌ها مختل می‌شود.

وی با بیان اینکه توصیه می‌شود سالمندان شام را سبک و در ساعات ابتدایی شب مصرف کنند، گفت: بهتر است قبل از غروب مصرف چایی و قهوه کم شود و یا به طور کل نوشیدن آن‌ها کاهش یابد.

این پزشک سلامت روان با اشاره به ابتلا به آلزایمر و یا کاهش حافظه در سالمندان تصریح کرد: با افزایش سن، سلول‌های مغزی افراد پیر می‌شود و به همین نسبت از ترشح ماده شیمیایی به نام سروتونین در مغز کاسته و در نتیجه ارتباط بین سلول‌های کاهش می‌یابد و فرد دچار فراموشی می‌شود.

چیت‌ساز خاطرنشان کرد: طبیعتا در دوران سالمندی حافظه کوتاه مدت سالمندان دچار مشکل می‌شود و سالمند ممکن است شماره تلفن‌های قدیمی را به یاد داشته باشد اما موضوعی که به تازگی برای او اتفاق افتاده را به یاد نیاورد.

پنج درصد افراد بالای 65 سال به آلزایمر مبتلا می‌شوند

وی با اشاره به اینکه عامل ژنتیک بر ابتلا به آلزایمر تاثیرگذار است، ادامه داد: عوامل ژنتیکی در ابتلا به آلزایمر دخالت دارد و اغلب مشاهده شده است که معمولا تعداد افرادی که در یک فامیل در سنین سالمندی دچار آلزایمر می‌شوند بیشتر از سایرین است.

این پزشک سلامت روان گفت: به صورت کلی معمولا پنج درصد افراد بالای 65 سال به آلزایمر مبتلا می‌شوند و البته شدت این بیماری در همه یکسان نیست و از فردی به دیگری متفاوت است.

چیت‌ساز ادامه داد: ممکن است یک سالمند یک روز را به یاد بیاورد اما وقایع یک روز دیگر را به یاد نیاورد و حتی یک روز ممکن است آدرس‌های ساده و شماره تلفن‌های ساده را به خاطر داشته باشد اما مسائل شخصی را به یاد نیاورد، متاسفانه پیشرفت تدریجی بیماری آلزایمر به گونه‌ای است که در موارد شدید، فرد اتاق خواب را با آشپزخانه اشتباه می‌گیرد.

وی با بیان اینکه حل کردن جدول، گوش دادن به اخبار، بازی شطرنج و رفت‌وآمد با هم سن و سالان در دوران سالمندی مفید است، ادامه داد: کتاب خواندن و یا دیدن آلبوم‌ها از جمله راهکارهایی است که افراد می‌تواند از جوانی انجام دهد تا در دوران پیری به آلزایمر مبتلا نشود.

این پزشک سلامت روان با اشاره به اینکه بهتر است که از جوانی رژیم‌های غذایی نرمالی داشته باشم، گفت: تنها در این صورت قند خون و فشارخون در حد نرمال نگه داشته می‌شود.

چیت‌ساز با بیان اینکه باید میوه‌ها و سبزی‌ها در پنج وعده در رژیم غذایی افراد سالمند گنجانده شود، اضافه کرد: گنجاندن موادی که حاوی آنتی‌اکسیدان و ویتامین C و E هستند بسیار مفید است اما متاسفانه در فرهنگ ما هنوز این مسئله پررنگ نشده است.

وی با بیان اینکه مصرف ماهی هفته‌ای دو بار در پیشگیری از آلزایمر بسیار مفید است، گفت: زردچوبه نیز به پیشگیری از بروز آلزایمر کمک می‌کند هم‌چنین نور آفتاب، استراحت کافی و برنامه خواب منظم از جمله مواردی است که در تامین سلامت روان افراد سالمند نقش بسزایی دارند.