basil-tulasi-shutterstock

امروزه اسانس‌های گیاهی بسیار رایج شده‌اند. خواص درمانی اسانس‌های گیاهی زیادتر از بوی آنها مورد توجه است، در حقیقت آنها فواید شفابخشی، درمانی، سلامتی و تسکین کننده ای دارند. در زیر چند فایده این اسانس‌های معطر را می‌آوریم. البته قبل از بکارگیری از آنها اول با پزشک یا مشاور سلامت مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید  که هیچ یک از اهل خانواده به این اسانس‌های معطر گیاهی آلرژی ندارند. 

 

1.تسکین دردهای شکمی و سردرد : اسانس نعناع درد معده را آرام می‌کند. یک یا دو قطره از این اسانس را بر محل درد بچکانید و به آرامی ماساژ دهید. برای سردرد، محل سینوس‌ها و شقیقه‌ها را با این اسانس به آرامی ماساژ دهید. اسانس نعناع سردکننده است و بهتر است آن را با یک روغن گیاهیمخلوط کنید و سپس برای ماساژ استفاده کنید. می‌توانید ترکیبی از اسانس میخک و نعناع را برای تسکین درد بکارببرید.

2.ضدعفونی کردن زخم‌های سطحی: ترکیبی از اسانس علف‌لیمو، رُزماری، اسطوخودوس،  و موردسبز خاصیت ضدویروسی، ضد باکتری و ضد قارچ دارد که برای تمیزکردن زخم‌های سطحی بسیار مفید است.

3.تب بُر : اسانس نعناع خاصیت تب‌بُری دارد. چند قطره از این اسانس را بر پاها بریزید و به آرامی ماساژ دهید. یا دوقطره آنرا با آب گرم مخلوط کنید و بنوشید. بوکردن این اسانس نیز به پایین آوردن تب کمک می‌کند.

4.بیخوابی، کابوس و اضطراب : خواب مناسب در شب برای هر کسی مهم و لازم است. متاسفانه بسیاری از افراد برای خواب شبانه مشکل دارند. اسانس‌هایی که خوابی خوش به همراه می‌آورند، ترکیبی از اسانس‌های  اسطوخودس، نارنگی، کاسنی، پرتقال، ایلینگهستند. چند قطره از آن را بر روی قفسه سینه بمالید یا چند قطره بر روی بالش بریزید.

5.سرماخوردگی و آنفولانزا : در ماه‌های زمستان، سرماخوردگی به راحتی منتقل می‌شود، و باید به شستن دست‌ها و تقویت سیستم ایمنی توجه ویژه داشت. ترکیبی از اسانس‌های میخک، لیمو، دارچین، اکالیپتوس و رزماری می‌تواند از بدن در مقابل ویروسها، باکتریها سرماخوردگی و آنفولانزا محافظت کند. به این منظور یک تا دو قطره از این ترکیب را به کف پاها بمالید.

6.سوختگی، بریدگی، کبودی، گزیدگی حشرات : اسانس اسطوخودوس یکی از بهترین مسکن‌های پوستی است. استفاده از چندقطره‌ی آن بر روی پوست نه تنها تسکین‌دهنده است بلکه مدت زمان لازم برای بهبودی پوست را نیز کاهش می‌دهد.

7.آلرژی‌های تنفسی و فصلی : برای تسکین این نوع آلرژی‌ها از اسانس اکالیپتوس، نعناع، اسطوخودوس، مرزنگوش، کاج، سرو استفاده کنید. می‌توانید قفسه‌ی سینه را با آن ماساژ دهید یا آن را تنفس کنید.

8.گرفتگی عضلات : چند قطره از اسانس اسطوخودوس یا نعناع را در وان آب گرم بریزید و 15 تا 30 دقیقه در آن غوطه ور شوید.

9.ضدعفونی ظرف آب : اسانس لیمو علاوه بر طعم خوبی که دارد خاصیت ضدمیکروب نیز دارد. یک یا دوقطره از آن را به آب بطری بیافزایید تا کاملاً ضدعفونی شود. اسانس گریپ‌فروت نیز همین اثر را دارد. علاوه بر این به دلیل طعم خوبی که به آب می‌دهد، آن را گواراتر نیز می‌کند.

 

منبع- پارسی طب