Risks_form_smoking-smoking_can_damage_every_part_of_the_body

سیگار باعث لاغری و زرد رنگ شدن پوست ،ریزش مو ، بیماری های شایع چشم،تشکیل جرم و پلاک میکروبی دندان ،ابتلا به سرطان دهان و بسیاری بیماری دیگر در فرد می شود

همیشه سیگار کشیدن منع می‌شود ولی شاید هنور افراد بسیاری، این توصیه‌ها بر روی آنان تاثیر نگذاشته باشد، بنابراین پیشنهاد می‌شود دقایقی کوتاه ۵ توصیه که نشان دهنده عواقب سیگار کشیدن است را مطالعه کنند.

۱- بیماری قلبی

بیماری‌های عرق کرونر قلب علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده آمریکا و علت اصلی مرگ و میر ناشی از مصرف سیگار است. مواد سمی درون سیگار باعث می‌شود که پلاک‌هایی درون شریان‌ها شکل گیرد که منجر به آترواسکلروز و سختی شریان‌های بدن می‌شود. سیگار کشیدن باعث ایجاد فشار روی قلب می‌شود.

۲-سکته مغزی

با توجه به گروه بهداشت و خدمات انسانی، سکته سومین عامل مرگ و میر در ایالات متحده آمریکا و باعث کشته شدن بیش از ۱۵۰ هزار نفر در هر سال است. برای افراد سیگاری خطر ابتلا به سکته مغزی ۱.۲ تا ۲ برابر افراد غیر سیگاری است.

۳- سرطان ریه

به گفته انجمن سرطان آمریکا تنها در ایالات متحده ۲۱۳.۳۸۰ هزار مورد سرطان ریه گزارش شده است که ۱۶۰.۳۹۰ هزار مورد منجر به مرگ در سال ۲۰۰۷ شده است.

سرطان ریه علت اصلی مرگ ناشی از سرطان در مردان و زنان است و این نوع سرطان با پیشگیری از سیگار و تنباکو قابل پیشگیری است.

۴- برونشیت مزمن و آمفیزم

استفاده از توتون و تنباکو موجب ابتلا به برونشیت مزمن و آمفیزم می‌شود، بنابراین ترک سیگار بهترین روش برای توقف آسیب بیشتر شناخته شده است. بنا به گزارش سازمان‌های بهداشتی در آمریکا ۱۰ میلیون نفر مبتلا شناسایی شدند و ۱۴میلیون نفر دیگر تخمین زده می‌شود که مبتلا هستند ولی هنوز شناسایی نشدند. آسیب سیگار چهارمین علت مرگ و میر در سال ۲۰۰۰ بوده است و پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ جایگاه سوم مرگ و میر را از آن خود کند.

۵- سرطان دهان

در گروه خاصی از سرطان‌ها،‌ سرطان دهان و سر و گردن وجود دارد. تخمین زده می‌شود که بین ۷۰ الی ۸۰ درصد تمام موارد ابتلا به OHNC به دلیل مصرف الکل و دخانیات است.