images

هر روز در داخل کیفمان ، مقداری ازوسایل را که بیماری زا  هستند، با خود به همراه می بریم. موبایل یکی از کثیف ترین این وسایل است. هر چند موبایل ارتباط تنگاتنگی با بروز بیماری‌ها ندارد، ولی  نتایج پژوهشهایی که در این مورد انجام شده، کمی مضطرب هستید . آژانس بین‌المللی پژوهشهای سرطان، فعالیت الکترومغناطیسی موبایل را عامل سرطان‌زا معرفی می‌کند.

 

* تلفن همراه

تحقیقات دانشگاهی نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض تلفن، رشد سرطان سینه را تا 4 برابر افزایش می‌دهد و مرگ اسپرم‌ها را 3 برابر می‌کند. مغز نیز در معرض خطر قرار می‌گیرد. تنها 5 دقیقه استفاده از تلفن همراه، به طور چشمگیری گلوکز مغز را در ناحیه‌ای که در معرض اشعه قرار گرفته است، افزایش می‌دهد. افزایش گلوکز مغز با بیماری آلزایمر ارتباط دارد.

نکته: برای این که کمتر در معرض اشعه تلفن همراه قرار بگیرید، به جای زنگ زدن، پیامک بزنید. هنگام صحبت کردن، تلفن را کمی دورتر از سر خود قرار دهید و تا حد امکان و به ویژه در مکالمات طولانی، از هدفون یا اسپیکر استفاده کنید. هنگامی که از تلفن استفاده نمی‌کنید، آن را در کیف قرار دهید، نه روی پا یا در جیب.

 

* ضدعفونی کننده دست

اغلب مواد ضدعفونی کننده دست، حاوی «بنزاکونیوم کلرید» نوعی ماده فعال است. همچنین، این ماده از خانواده ترکیب‌های آلرژی‌زاست.

نکته: برای پیشگیری از بنزاکونیوم کلرید، از ضدعفونی کننده عاری از رنگ‌های مصنوعی و رایحه استفاده کنید. بیشتر رنگ‌ها و رایحه‌ها بی‌ضرر است، اما ممکن است واکنش حساسیت‌زا روی پوست ایجاد کند.

 

* قبض و فاکتور خرید

فاکتورهای خرید، شاید بی‌خطر به نظر بیاید، اما حاوی مقدار زیادی BPA است. وقتی انگشت دست با این فاکتورها تماس پیدا می‌کند، مقدار زیادی از این ماده، جذب پوست می‌شود. اگر چه نتیجه قطعی درباره تأثیر BPA روی انسان در دست نیست، اما نتایج بررسی‌های انجام شده روی حیوانات نشان می‌دهد که این ماده با بروز چاقی مفرط، افزایش خطر دیابت، سرطان و ناباروری ارتباط دارد. علاوه بر آن، باعث اختلال در عملکرد غدد درون‌ریز می‌شود و روی سوخت و ساز تأثیر می‌گذارد.

نکته: کافی است از فروشنده یا دستگاه، فاکتور نگیرید. در صورت گرفتن فاکتور، بلافاصله دست‌ها را بشویید و هر چه فاکتور در کیفتان وجود دارد را خالی کنید تا با مواد خوراکی در کیف در تماس نباشد.

 

* شیشه آب معدنی

قوطی نوشابه یا شیشه آب، منبع عمده BPA است. هنوز بسیاری از کارخانه‌ها از این ماده در ساخت قوطی و شیشه پلاستیکی استفاده می‌کنند.

نکته: به جای شیشه پلاستیکی، از ظروف با جنس شیشه یا استیل استفاده کنید. زیرا این مواد با تغییر دما، ماده شیمیایی از خود رها نمی‌کند. در صورت مصرف آب معدنی، شیشه پلاستیکی را پس از مصرف در زباله‌های بازیافتی قرار دهید و دوباره از آن استفاده نکنید. از قرار دادن این شیشه‌ها در معرض نور خورشید، حرارت یا رطوبت که باعث خروج ماده شیمیایی می‌شود، بپرهیزید.

 

* عطر

شرکت‌های تولیدکننده عطر، تمام مواد به کار رفته در محصول خود را در برچسب ذکر نمی‌کنند. این امر می‌تواند مشکل‌ساز شود، زیرا اگر مشکل حساسیت داشته باشید، نمی‌توانید ماده شیمیایی موجود در آن را که باعث بروز آلرژی شما می‌شود، تشخیص دهید. به عنوان مثال، فتالیتس باعث اختلال در ترشح هورمون‌های مردانه می‌شود و با ناباروری در مردان و نقص جنین ارتباط دارد.

نکته: سعی کنید از عطرهای طبیعی استفاده کنید.

 

* چرب کننده لب

بسیاری از مواد چرب کننده لب، حاوی ماده‌ای شیمیایی است. این ماده باعث اختلال هورمون‌ها می‌شود و در صورت مصرف طولانی، به سیستم عصبی آسیب می‌رساند. ماده دیگر ضدپیری موجود در آن به نام رتینول پالمیتات، در صورت قرار گرفتن در معرض نور می‌تواند ترکیب سرطان‌زای خطرناکی تولید کند.

نکته: از مواد چرب کننده طبیعی عاری از پارابنز، وازلین، رتینول پالمیتات، رایحه‌های مصنوعی و ضدآفتاب‌های شیمیایی استفاده کنید.

منبع: khorasannews.com