nejm199902183400705_f1
یکی از  مشکلات جدی جسمی ابتلا به «سندرم ترنر» یا «ژیگانتیسم» (غول‌پیکری) است که نیاز به درمان پزشکی دارد.این افراد از افراد معمولی بلند قامت تر و درشت اندام ترند .

بیماری ژیگانتیسم علاوه بر افزایش قد موجب بروز تغییراتی در صورت صدا و بافت عضلانی بدن می‌شود. غلام حسین امیر حکیمی فوق تخصص درون ریز و برون ریز در خصوص اینکه کدام بیماری‌ها باعث افزایش قد می شود، گفت: اگر قبل از بلوغ بیماری ژیگانتیسم و بعد از بلوغ بیماری آکرو‌مگالی رخ دهد قد چندین سانت افزایش پیدا می‌کند.
وی گفت: تومور هیپوفیز که مولد هورمون رشد است چنان چه قبل از دوران بلوغ رخ دهد در فرد افزایش پیدا می کند.
این متخصص با اشاره به اینکه بیماری ژیگانتیسم علاوه بر بلندی قد تاثیرات غیر عادی از جمله تغییر شکل در صورت صدا، بافت عضلانی و مشکلات عصبی در فرد می‌گذارد، گفت: به طور کلی افزایش هورمون رشد سبب بزرگی برخی از قسمتهای بدن می‌شود.
وی به تاثیر بروز بیماری آکرومگالی بعد از دوران بلوغ اشاره کرد و گفت: این بیماری نادر بوده و با افزایش سطح هورمون رشد دستها، پاها و برجستگی غیر معمول چانه و فک اتفاق می‌افتد.
حکیمی در پایان گفت: از دید طب سنتی این بیماری بافت نرم را از بین می‌برد ولی بافت استخوان باقی می‌ماند که ممکن است با عمل جراحی درمان شود.