post_what-is-a-stroke-and-how-is-it-caused-_26
بي‌حالي، استفراع و سرگيجه، استفراغ‌هاي مكرر، دوبيني يا شل شدن نيمي از بدن را نادیده نگیرید و بلافاصله پس از مشاهده آنها به پزشک مراجعه کنید.

محمدرضا معتمد متخصص مغز و اعصاب  گفت: سکته مغزی انواع متفاوتی دارد و به همین دلیل علائم آن هم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.
وی افزود: سکته‌های مغزی ممکن است گذرا، خفیف و یا شدید و ماندگار باشد که با علائمی همچون بی‌حسی یک اندام یا بی‌حسی یک سمت از بدن، اختلال در تکلم و صحبت کردن شخص، تاری موقتی یک چشم به این صورت که بعد از چند لحظه به حالت عادی بر می‌گردد.
این متخصص اعصاب اذعان داشت: سکته‌های مغزی در جوانان کمتر دیده می‌شود؛ شاید بی‌حسی اندام در یک فرد جوان به کم خونی‌های گذرا و یا کمبود کلسیم مربوط شود.
وی در پایان گفت: بیمار پس از مراجعه به پزشک باید کاملا بررسی شود. رگ‌های مغزی وی باید تحت نظر و دقت قرار بگیرند؛ در مواردی وجود یک آزمایش خون الزامی است تا فرد از نظر قند، چربی و فشار خون کنترل شود. عروق مغز و گردن، تیروئید و قلب هم باید مورد بررسی قرار بگیرد. در بعضی از موارد با تشخیص پزشک سی تی اسکن و MRI (ام آر آی) هم می‌تواند به پزشک کمک کند.