face1

دکتر سلام-اگر در صورت خود نشانه هایی از بیماری وجود دارد نمی توان منکر آن شد صورت خود را بخوبی از نزدیک بررسی کنید  علایمی در صورت شاید وجود داشته باشد که شما را از وجود بیماری آگاه کند .

بسیاری از متخصصان  ادعا می کنند که ارتباط مستقیمی بین تشخیص بیماری های حال و آینده  با مطالعه ویژگی های صورت بیمار وجوددارد. این کار با  بررسی ویژگی های صورت از نقاط  بصری  تا حد زیادی مفید  است که  شروع به ایجاد تغییرات در شیوه زندگی شروع یک بیماری یا بدتر شدن آن است.

افتادگی  پلک

علل بالقوه افتادگی پلک چشمان تیره و تار، استرس، سکته مغزی، سرطان ریه

فشار به چشم ها می تواند بر عضلات چشم  تاثیر گذاشته و در خواندن اختلال ایجاد کند و نور کمی به چشمها می رسد، و باید  بر روی صفحه خیره شوید  استفاده از لنزهای تماسی برای مدت زمان طولانی نیز ممکن است چشم  را در فشار قرار داده و باعث  افتادگی پلک شود.

در برخی از موارد غیر معمول، افتادگی پلک ممکن است نشانه ای از سرطان ریه باشد. توده سرطانی است که در حفره قفسه سینه می تواند  بر روی اعصاب  چشم فشار بیاورد.  سرطان ریه علائم ظاهری بیشتر شبیه به کاهش وزن، سرفه، درد قفسه سینه، و غیره نشان می دهد .افتادگی پلک نیز می توانند نشانه ای از سکته مغزی باشد.

 

عدم تقارن صورت

عدم تقارن صورت یکی از اولین نشانه های سکته مغزی است. اگراحساس می کنید تغییر در  صورتتان بوجود آمده ، یا یک طرف صورت بی حس شده  یا مشکل در لبخند زدن و یا صحبت کردن دارید ، نشانه ای از سکته مغزی است

رنگ

چهره رنگ پریده ممکن است نشانه کم خونی باشد. پوست  زرد ممکن است نشانه ای از یرقان یا بیماری کبدی،باشد اگر رنگ لبتان مایل به آبی است می تواند نشانه ای از یک بیماری قلبی و کلیوی باشد.

آکنه و صورت پر ازمو

 مو ی زیاد در امتداد خط فک، چانه، و لب بالا، می تواند نشانه ای از سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، عدم تعادل هورمونی است که زنان را تحت تاثیر قرار میدهد. سطح بالای هورمون های مردانه (آندروژن ها) باعث آکنه و رشد مو بیش از حد میشود.

 لب ترک خورده و خشک

علل بالقوه لب های خشک و ترک خورده کم خونی و دیابت است

کمبود آهن، علت اصلی کم خونی می باشد، می تواند پوست لب  را پوسته پوسته  پوسته کند. همچنین می تواند نشانه ای از دیابت باشد، چرا که سطح قند خون بالا باعث تشدید رشد  یک عفونت است که روی لایه نازک پوست تاثیر میگذارد

لکه های سفید در روی زبان

لکه های سفید که دردناک نیست شاید یک نشانه زودرس سرطان باشد، و  تغییرات سلولی را نشان دهد. اگر  تکه های سفید رنگی در زبان دارید آنها را نخراشید بهتر است پزشک آنها را بررسی کند
این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد