166409526

دوران حاملگی دنگ و فنگ های بسیاری دارد و البته هر ثانیه آن پرسشهای جدیدی در باره جنین، برایتان بوجود خواهد آورد. یکی از پرسشهای معمول مادران حامله در باره انجام سونوگرافی است. در مطلب زیر به چند سوال رایج در این باره  و جواب به  آنها پرداخته‌ایم.

سونوگرافی 2 بعدی، 3 بعدی و 4 بعدی چیست؟

سونوگرافی دوبعدی رایج‌ترین و معمولی‌ترین نوع سونوگرافی است که به صورت سیاه و سفید انجام می‌شود. سونوگرافی 3بعدی هم چیزی شبیه به 4بعدی است با این تفاوت که یک تصویر ثابت از جنین در آن مشاهده می‌شود و درواقع حرکتی ندارد. سونوگرافی 4بعدی نوعی سونوگرافی رنگی است که چهره جنین و حرکات او را در 3 بعد و بعد چهارم عکس‌العمل‌های جنین را طی مدت‌زمانی مشخص نشان می‌دهد. مادر می‌تواند عکس‌العمل‌هایی مثل خمیازه کشیدن، سکسکه یا مکیدن شست را در این سونوگرافی ببیند.

چه زمانی باید سونوگرافی انجام بدهیم؟
جامعه متخصصان زنان و زایمان کانادا به تمام خانم‌های باردار پیشنهاد می‌کند بین هفته هجدهم تا بیست‌ودوم بارداری یک سونوگرافی انجام بدهند.

آیا انجام سونوگرافی‌های 3بعدی و 4بعدی برای مادر و جنین بی‌خطر است؟
وقتی صحبت از امنیت می‌شود، درواقع تفاوتی بین سونوگرافی‌های مختلف نیست. در تمام سونوگرافی‌ها از یک فرکانس یکسان استفاده می‌شود. در تحقیقات 50 سال گذشته نشان داده شده که با انجام سونوگرافی خطری جنین را تهدید نمی‌کند و درواقع یکی از ایمن‌ترین ابزارها برای بررسی جنین، سونوگرافی و تقریبا در تمام کشورها و در سیستم‌های پزشکی روز دنیا پذیرفته شده است.

سونوگرافی‌های 3بعدی و 4بعدی چه مزایایی دارند؟
این سونوها برای بررسی دقیق‌تر جنین انجام می‌شود. نتایج مطالعات نشان داده است انجام سونوگرافی‌های 3بعدی و 4بعدی غیرمستقیم احساسات مادرانه مادر را افزایش می‌دهد و تحریک این احساسات مادرانه باعث می‌شود به تغذیه‌شان یا حتی ترک عادت‌های مضر در دوران بارداری مانند سیگار کشیدن توجه بیشتری نشان دهند زیرا فرزند خود را حس می‌کنند و با اطمینان از سالم بودن او، دوران بارداری را کم‌اضطراب‌تر سپری خواهند کرد.

آیا در سونوگرافی 3بعدی همواره می‌توانیم تصویر واضحی از صورت جنین را مشاهده کنیم؟
بعضی از فناوری‌ها و تجهیزات سونوهای 3بعدی این امکان را به شما می‌دهند که صورت بچه‌تان را واضح ببینید مگر اینکه جنین در شرایط غیرعادی قرار گرفته باشد که می‌تواند به دلایل مقدار مایع، محل جفت و شکل قرارگیری دست‌ها اطراف صورت باشد. اگر صورت کاملا نامشخص باشد، مرکز سونوگرافی موظف است سونوگرافی مجددی بدون دریافت هزینه آن برای شما انجام دهد.

بهترین زمان برای گرفتن سونوهای 3بعدی و 4بعدی؟
این مساله به این بستگی دارد که شما دوست دارید چه چیزی ببینید. خیلی از خانم‌ها دوست دارند در دوران بارداری 2 بار این کار را انجام دهند پس اگر جزو این گروه هستید، پیشنهاد ما یکی از هفته بیستم تا بیست‌وچهارم و دیگری از هفته بیست‌وششم تا سی‌وششم است. مسلما در سونوگرافی‌ دوم تصویر دقیق‌تری از صورت جنین خواهید دید. هفته‌های اول شاهد جنب‌وجوش و حرکات بیشتری خواهید بود و هفته‌های بعدتر تصویر واضح‌تری از چهره او مشاهده می‌کنید. بعد از هفته سی‌وچهارم، مشاهده تصویر واضح کمی سخت می‌شود ولی این در مورد هر جنین متفاوت است. پیشنهاد جامعه متخصصان زنان کانادا این است که یک بار و آن هم بین هفته‌های بیست‌ویکم تا بیست‌وچهارم سونوگرافی انجام دهید.

آیا سونوگرافی‌های تشخیصی را پیشنهاد می‌کنید؟ چه زمانی؟
این موضوع به نظر پزشکی که تحت نظر او هستید، بستگی دارد اما معمولا بین هفته‌های هجدهم تا بیست‌ودوم پیشنهاد می‌شود.

با چه روشی می‌توانیم در سونوگرافی تصویر دقیق‌تری ببینیم ؟
بیشتر متخصصان پیشنهاد می‌کنند برای حفظ سلامت در دوران بارداری و به‌خصوص قبل از انجام سونوگرافی مصرف مایعات را افزایش دهید زیرا خوردن مقادیر زیادی آب باعث شفاف شدن مایع آمنیوتیکی می‌شود. نتایج برخی از مطالعات نشان داده که اگر نیم ساعت قبل از انجام سونوی 3بعدی یک لیوان آبمیوه طبیعی بنوشید، جنینتان در طول سونوگرافی هوشیارتر خواهد بود.

مدت‌زمان سونوهای 3بعدی و 4بعدی چقدر است؟
معمولا بین 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

آیا می‌توانیم سونوگرافی 3بعدی انجام دهیم اما نخواهیم جنسیت فرزندمان را بدانیم؟
این امکان وجود دارد. برای برخی پدر و مادرها ندانستن جنسیت تا لحظه تولد یک سورپرایز محسوب می‌شود پس چنانچه دوست ندارید جنسیت فرزندتان را بدانید قبل از انجام سونوگرافی حتما این موضوع را مطرح کنید.

منبع : salamat.ir