tics_342x198_200163620-001
تغییر  رژیم غذایی و یا شیوه زندگی، ایجاد آرامش از طریق ورزش،مصرف قرص های مولتی ویتامین از جمله راههای درمان این نوع مشکلات عصبی هستند

تیک‌ها حرکات غیر ارادی بوده که با واکنش‌هایی نظیر بالا انداختن شانه، سرفه کردن و پلک زدن خود را نشان می‌دهد.محمد علی اکبریان متخصص مغز و اعصاب گفت: تیک‌ها حرکات غیر ارادی و انقباضات عضلانی ناگهانی بوده که به طور گذرا در برخی از افراد دیده می‌شود. این حرکات ممکن است به صورت پلک زدن، بالا انداختن شانه و راه رفتن‌های خاص خود را نشان دهد. صاف کردن گلو و سرفه کردن نیز نوعی تیک محسوب می‌شوند.
وی ادامه داد: برخی از تیک‌ها جنبه عصبی دارند که فرد در اثر ناراحتی‌های عصبی، فکری و روحی ممکن است حرکاتی را انجام دهد. تیک‌هایی که به دلیل اختلالات مغزی بروز می‌کنند، جنبه ارثی و ژنتیکی دارند. تیک‌های عصبی با رفتار درمانی و روان کاوی، اصلاح و بهبود می‌یابند. اما برخی از آنها با دارو قابل کنترل هستند.
وی تصریح کرد: همچنین درمان بیماری‌های زمینه‌ای و روحی و روانی مانند افسردگی، اضطراب و استرس در از بین رفتن تیک‌ها مؤثر هستند. اکثر تیک‌هایی که به تازگی شروع شده باشند مسیر محدود و گذرایی دارند و به سمت اختلال جدی تری پیش نمی‌روند. فقط طی دوره‌های استرس زا عود می‌کنند.
اکبریان افزود:‌ سر، صورت، دست‌ها و بازوها شایع‌ترین نواحی بدن بوده که تیک‌های حرکتی در آنها دیده می‌شوند. چین دادن به پیشانی، بالا انداختن ابروها، پرتاب کردن دست‌ها و بازوها و تکان دادن پا از تیک‌های حرکتی هستند. تیک‌های حرکتی اغلب از سنین 3 الی 4 سالگی شروع می‌شوند و به کودکان کمک می‌کنند تا انرژی عصبی خود را آزاد کنند.
وی خاطر نشان کرد:‌ در صورتی که تیک بیش از 1 سال ادامه یابد، تیک مزمن محسوب می‌شود. تیک‌های مزمن پایدار هستند و معولا انقباض ماهیچه در آنها بیش از حد و بسیار شدید است. این تیک‌ها به صورت حمله‌های دوره‌ای، صورت می‌گیرند و شدت آنها روز به روز تغییر می‌کند. تیک‌های مزمن حتی هنگام خواب نیز ممکن است به سراغ فرد آیند.
وی اذعان داشت: دربررسی‌های انجام شده تشخیص داده شده است که علت تیک‌ها، تقلید است. همچنین مشخص شده رفتار‌های تیکی در زمان فشار‌های عصبی افزایش می‌یابد.
وی گفت:‌ برای رفع تیک‌های عصبی، کاهش فشار روحی و ایجاد آرامش و اطمینان در فرد تاثیر گذار است. همچنین بهترین راه بی‌اعتنایی است تا تیک، خود به خود رفع شود.