Cardiovascular-Disease
خانم ها بیشتر از آقایان مستعد ابتلابه بیماری‌های آترواسکلروز قلبی-عروقی، سرطان‌ها، بیماری‌های مزمن ریه، حملات مغزی و … هستند.

دکتر فریدون نوحی، متخصص قلب و عروق گفت: یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده مشکلات جدی قلبی عروقی در خانم‌ها، سیگار کشیدن و استفاده از قلیان است که متاسفانه طی سالهای اخیر به شدت زیاد شده است.
شرایط قلبی و آناتومیک خانم‌ها به گونه‌ایی است که تاثیر منفی استفاده از دخانیات بر قلب و عروق آنها بسیار شدیدتر است. و طبق مطالعات صورت گرفته، مشکلات قلبی و عروقی در مردان و زنان سیگاری با سن مشابه و تعداد سیگار مصرفی یکسال در طی روز، این مطلب را ثابت کرده است.
نوحی گفت: هورمونهای جنسی زنانه، عاملی باز دارنده در برابر عوامل بسیار زیاد بماریزایی قلبی است.
وی ادامه داد: تنگی عروق کرونر قلبی بیشترین مشکل خانم‌ها است و پس از آن، تنگی عروق مغزی شایع است. همچنین عوامل خطر ناشی از بیماری دیابت در خانم‌ها، شدیدتر از آقایان است. ضمن اینکه عوامل خطر زا مثل اضافه وزن و فشار خون بالا در خانم‌ها بیشتر مشاهده می‌شود.
این متخصص قلب و عروق گفت: مصرف بالای نمک، چربی، مواد قندی و بالا رفتن چربی خون عوامل خطر زا برای انواع بیماریهای قلبی است. ضمن اینکه زمینه ژنتیک در ابتلا به انواع مشکلات قلبی-عروقی، نقش مهمی دارد.