vitamins-and-minerals-supplements-2011
مصرف بی رویه مکمل هاو ویتامین ها امری بسیار اشتباه است،برخی افراد مثل نقل و نبات قرص و شربت و حتی آمپول های ویتامین و مواد معدنی استفاده می کنند، غافل از این که مکمل ها هم باید بر اساس نظر پزشک و مطابق دستور او مصرف شود.

مصرف ویتامین برای دانش‌آموزان که همیشه در حال جنب‌وجوش هستند، همیشه توصیه می‌شود اما بر اساس توصیه پزشکان مصرف مکمل و ویتامین‌ها در حین غذا و یا بعد از غذا مفید است.
سید مرتضی صفری، متخصص تغذیه گفت: ویتامین‌ها بدلیل اینکه با مینرال‌ها مواد معدنی همراه هستند، مصرفشان در حین غذا و یا بعد از غذا توصیه می‌شود، چرا که ممکن است مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌ها با معده‌ی خالی بر معده و دستگاه گوارش افراد اثر سوء بگذارد.
وی افزود: زینک و روی عنصری هستند که بر میزان افزایش قد دانش‌آموزان تأثیر می‌گذارند.
البته لازم به ذکر است، گوشت قرمز، سبزی‌هایی با برگ تیره، مغزهایی نظیر پسته، گردو، بادام‌زمینی و ویتامین‌هایی از جمله ب کمپلکس، B1، B2، B3، B6، B12 از جمله خوراکی‌هایی هستند که علاوه بر روی و زینک نیز به کودکان توصیه می‌شود.
وی اذعان داشت: بیش از 90 درصد ایرانیان با کمبود ویتامین D مواجهند و ویتامین A برای رشد بدن دانش‌آموزان عالی است، البته توصیه می‌شود مصرف ویتامین‌ها، مکمل‌ها، املاح معدنی باید در حین غذا و پس از غذا صورت بگیرد.