indexیقثقث
این آزمایش ها ،زمینه ایجاد و ابتلا به بیماریهایی مثل سرطان و دیابت را اغلب قبل از اینکه علائم آن ظاهر شود؛ پیش بینی و درمان آن را آسان ترمی کنند

خانم‌ها باید آزمایشات مربوط به پوکی استخوان، کم کاری تیروئید، فشار خون بالا، دیابت نوع 2 و کلسترول بالا را حتما انجام دهند.

شمس آل یاسین رئیس بخش زنان، زایمان و نازایی بیمارستان شریعتی،در خصوص اینکه خانم‌ها چه آزمایشاتی باید انجام دهند، اظهار داشت: برای هر گروه سنی متفاوت است اما به طور کلی پوکی استخوان کم کاری تیروئید، فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت نوع 2 از بیماری‌هایی است که بسته به عوامل مختلف در خانم‌ها بروز می‌کند که باید بررسی شود.
وی با اشاره به اینکه کشور ما در منطقه‌ی کم کاری تیروئید قرار دارد، گفت: از این رو آزمایشات تیروئید 30 سال به بالا باید انجام شود.
دکتر آل یاسین با بیان اینکه معمولا نشانه‌های ظاهری پوکی استخوان بعد از حدود سن 60 سال به بالا بروز می‌کند، افزود: اولین علامت آن درد‌های استخوانی همراه با شکستگی خود به خودی لگن است که باید از سنین 40 سال به بعد آزمایش سنجش تراکم استخوان انجام شود، خصوصا در بیمارانی که کورتون مصرف می‌کنند.
رئیس بیمارستان شریعتی در همین خصوص اذعان داشت: بررسی قند خون خصوصا دیابت نوع 2 که معمولا در افراد بالای 30 الی 35 سال بدون هیچ علامتی بروز می‌کند و عدم کنترل آن باعث بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، کلیوی و سکته می‌شود، از سن 30 سال باید آزمایشات لازم انجام شود.
وی در ادامه گفت: دیابت نوع 2 در افراد چاق و کسانی که زمینه‌ی ژنتیک و یا سابقه‌ی مرده زایی دارند و در دوره‌ی بارداری مستعدتر هستند.
دکتر آل یاسین به بررسی کلسترول بالا هر 3 سال یکبار اشاره کرد و گفت: افرادی که زمینه‌ی دیابت دارند، و افراد چاق باید مرتب میزان چربی خود را چک کنند.
این متخصص در پایان آور شد: از آن‌جا که فشار خون بدون هیچ علائمی در هر سنی بروز کند، خون بدون هیچ علائمی است و ممکن است در هر سنی بروز کند؛ از این رو توصیه می‌شود که در هر سنی حتی 13 سالگی بعد از مراجعه به پزشک، گرفتن فشار خون الزامی است.