8b3095cc8a5135854b9c5cc7f16e0bb4

 روبان صورتي، روایت جنگیدن براي زنده ماندن و نجات از درد يك بيماري است.  روبان صورتي توسط شارلوت هايلي  ابداع شد. در سال 1992 ميلادي اسم شارلوت هايلي كه خود ش مبتلا به سرطان پستان شده بود مفهوم روبان صورتي رنگ را به قصد اطلاع‌رساني به همه  درمورد اين بيماري معرفي كرد. وي به اين روبان‌ها كارت‌هايي را وصل كرده بود كه روي آنها نوشته شده بود: “بودجه سالانه انستيتو ملي سرطان 1.8 ميليارد دلار است و فقط پنج درصد از اين بودجه به پيشگيري از سرطان اختصاص پيدا مي‌كند. با وصل كردن اين روبان‌ها به لباس خود به ما كمك كنيد تا آمريكا و قانون‌گذاران‌مان را آگاه كنيم.”

هايلي با جديت به آگاه كردن توده مردم در اين خصوص همت گماشت و اين كارت‌ها را در سوپرماركت‌هاي محلي و در ميان بسياري از زنان و نويسندگان قديم و جديد توزيع كرد. تا جايي كه پيام او براي مردمش دهان به دهان گشت و در نهايت اعتبار جهاني پيدا كند. هايلي در آن زمان موفق شد هزاران نسخه از اين كارت‌ها را توزيع كند.

سال بعد رنگ صورتي بر روي اين روبان‌ها باقي ماند و اكنون روبان صورتي به نماد آگاهي بخشي و اطلاع‌رساني درباره بيماري سرطان پستان تبديل شده است. همچنين انجمن سرطان پستان سوزان جي. كومن اولين سازماني بود كه رسماً ايده توزيع روبان‌هاي صورتي را در بين فعالان و حاميان درمان اين بيماري، پذيرفت و بدان عمل كرد. به گزارش سازمان بين‌المللي روبان صورتي، اكنون هر سال در طول ماه اكتبر مراسم ويژه‌اي با عنوان «ماه اطلاع‌رساني در مورد سرطان پستان» برگزار مي‌شود.

منبع-iranpink