ضض1÷2÷1321

سرحال شدن و ریکاوری کلیه اعضا بدن  با لیموترش امکانپذیر است، آب لیموترش نوشيدني مناسبي براي درمان انواع درد و مريضي‌ها است.

لیموترش تأثیر آرام‌بخش دارد و خستگی مفرط، سرگیجه و اضطراب را از بین می‌برد.، لیموترش دارای املاح و ترکیبات زیادی مانند اسیدسیتریک، کلسیم، منیزیم، ویتامین C، فلاوونوئید، پکتین و لیمونین است که ایمنی بدن را تقویت می‌کند و با عفونت‌ها مقابله می‌کند. اگرچه همه ما کم و بیش با خاصیت لیمو آشنا هستیم اما خوب است بدانیم این خوراکی بسیار مفید یک ماده تقویت کننده زیبایی است و باعث افزایش سلامتی، طراوت و شادابی، جوانی و نیروی حیات می‌شود.

لیمو ترش ضدعفونی کننده آب مشکوک است. بخاطرخواص اسیدی این میوه توصیه می‌شود اگر در مسافرت به آب آشامیدنی مشکوک شدید به آن چند قطره لیمو ترش اضافه کنید و بعد آن را بنوشید.

پوست لیمو ترش ویار زنان باردار را کاهش می‌دهد و هاضمه آن‌ها را تقویت و به رفع حالت تهوع کمک می‌کند.

لیمو ترش خاصیت ضد پوکی استخوان دارد و به افزایش جذب کلسیم کمک می‌کند. نوشیدن یک لیوان لیمو ترش به افراد مبتلا به پوکی استخوان به ویژه در زنان یائسه توصیه می‌شود.

لیموترش تقویت کننده حافظه نیز هست؛ بعضی اوقات که می‌خواهید چیزی را به یاد آورید بد نیست چند قطره اسانس لیمو ترش را بر روی یک دستمال بریزید و استنشاق کنید!

رای رفع خستگی پاها، پس از اینکه پاهایتان را در آب گرم شستشو دادید و منافذ پاها باز شد به هر کدام از پاها عصاره یک نصف لیمو را بمالید. با این کار علاوه بر طراوت و تازگی پوست پاها، سموم آن نیز از طریق منافذ باز شده از بین می‌رود.

لیموترش در بهبودی سردرد و سکسکه مفید است. گذاشتن یخ لیموترش روی زبان و مکیدن آن تا حدود زیادی مشکل سکسکه را مرتفع می‌کند. همچنین در هنگام سردرد بهتر است مقداری آب لیمو ترش در یک فنجان قهوه یا چای ریخته و میل شود.

2872_health.jpg

اگر تمایل دارید موهایتان شفاف و درخشان شود کافی است مقداری لیمو ترش تازه را با آب سرد ترکیب کنید و روی موها بریزید و سپس موها را بشویید.

علاوه بر خواص ذکر شده می‌توانید از این ماده خوراکی برای درمان برخی مشکلات پوستی و ناراحتی‌های جسمی نیز استفاده کنید از جمله اینکه:

نرم کننده
پوست لیمو ترش را روی پوست خشک یا جای پوسته پوسته شده بمالید تا مشکل آن برطرف شود، برای نرم شدن پوست ضخیم شده آرنج نیز پوست لیمو ترش مفید است.

برطرف کننده آکنه
ویتامین C موجود در میوه‌های استوایی برای طراوت پوست لازم است همان طور که می‌دانید خوردن ناشتا یک لیوان آب ولرم با لیمو برای پوست مفید است. لیمو حاوی اسیدسیتریک است که برای درمان آکنه بسیار موثر است. برای این منظور با استفاده از انگشت یا پنبه کمی آب‌لیموی تازه روی آکنه بمالید و بگذارید شب کامل روی پوست بماند. صبح روز بعد با آب صورت خود را بشویید. اگرچه ممکن است کمی ناراحت کننده باشد و شاید احساس سوزش کنید اما لیمو برای درمان آکنه بسیار مفید و کاربردی است.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم یک سهم آب‌لیموی تازه را با یک سهم آب گلاب و یا عسل رقیق‌شده با آب مخلوط کنید و به مدت نیم ساعت روی آکنه بگذارید و سپس با آب بشویید. این عمل را ۲ بار، یک بار به هنگام صبح و یک بار عصر تکرار کنید.

آرام بخش طبیعی
بررسی‌ها نشان می‌دهد لیمو تأثیر آرام‌بخش دارد و خستگی مفرط، سرگیجه، اضطراب، تنش و دستپاچگی را از بین می‌برد. استنشاق روغن لیمو، هوشیاری و قدرت تمرکز فرد را افزایش می‌دهد. برای افزایش توانایی کارمندان در محیط کار از خوشبوکننده با بوی لیمو استفاده می‌شود. اگر حالت عصبی و نگرانی دارید، چند قطره روغن لیمو را روی دستمال بچکانید و بو کنید.

برطرف کننده آفت دهان
خاصیت ثابت‌شده ضد باکتریایی و ضد ویروسی لیمو، روند بهبود آفت را تسریع می‌کند. کافی است روزی ۳ بار آب مخلوطی از یک لیموی تازه و یک لیوان آب ولرم غرغره کنید اگرچه در اوایل احساس سوزش خواهید کرد اما با استفاده مکرر احساس سوزش کاهش پیدا می‌کند.

تب بر فوری
تب و لرز می‌تواند علل متفاوتی داشته باشد اما لیمو همیشه یک درمان مفید است. هر ۲ ساعت یک لیوان آب جوش با کمی عسل و آب یک لیموی ترش و تازه بخورید تا تب و لرز شما از بین برود.