imagesبق4464

از جمله علائم اسکیزوفرنی میتوان به هذیان، توهم ،اختلالات تفکر ،اختلالات حرکتی اشاره کرد،روان پریشی و جنون از پیامدهای ابتلا به این بیماری اند.

بر خلاف تصور عامه فشار روانی شدید علت ایجاد اسکیزوفرنی نیست ولی می تواند سبب آشکار شدن علائم این بیماری شود.

فربد فدایی روانشناس گفت: اسکیزوفرنی شدیدترین و پیچیده ترین بیماری‌های روانی است این بیماری جزء انواع روان پریشی ها یا به اصطلاح عمومی انواع جنون است.

وی افزود: مهمترین ویژگی این بیماری عبارتست از قطع ارتباط با واقعیت به نحوی که بیمار در دنیای خیالی که زائیده خیال خود است زندگی می کند از مصداق های قطع ارتباط با واقعیت می توان به توهم اشاره کرد، توهم یعنی ادراک بدون آن که محرکی در عالم واقعیت وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: مصداق دیگر قطع ارتباط با واقعیت، هذیان است یعنی بیمار افکار و عقایدی پیدا می کند که عقل سلیم نمی تواند بپذیرد اما از نظر بیمار کاملا واقعی است.

فدایی در ادامه افزود: اختلال در گفتار، رفتارهای غیر عادی، حرکت‌های غیر عادی و یا از دست دادن تمایل برای کار و پیشرفت از جمله علائم دیگر این بیماری است.

فدایی از علل ایجاد اسکیزوفرنی به مسائل ژنتیک و همینطور احتمال آسیب به جنین در دوران بارداری اشاره کرد و گفت: برای درمان این بیماری حتما باید به روان پزشک مراجعه کرد و در وضعیت شدت علائم نیاز به بستری در بیمارستان وجود دارد.

وی در پایان افزود: اسکیزوفرنی عموما در ابتدای جوانی ظاهر می شود و شروع آن در سنین بالاتر نادر است و میزان ابتلای زنان و مردان در این بیماری یکسان است.