7-tricks-to-improve-memory-fb
از مهم‌ترین دلایل کاهش حافظه رعایت نكردن مواردیست كه می‌تونه باعث تقویت آن شود  و به یاد سپاری مطالب و حفظیات از جمله روش های تقویت حافظه است.

عضوی از بدن که پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و باید از آن مثل دندان‌ها مراقبت کرد مغز است. مغز را باید با روش‌ها و ترفندهای بسیار ساده نیرومند ساخت.
شهرام وزیری روانشناس  گفت: مغز عضوی از بدن است که پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و در واقع همین پیچیدگی‌ها موجب می‌شود تا نگهداری و مراقبت‌های اصولی از مغز الزامی باشد.
وی افزود: مغز مرکز خاطرات، احساسات و هیجانات ما است و هر آسیبی که در آنها ایجاد شود زندگی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. دقیقا قبل از هر عضو دیگری که باید از آن مراقبت کرد احتیاج به نگهداری دارد همانطور که انسان از دندانهایش با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مراقبت می‌کند از مغز خود هم باید با روش‌هایی مثل جدول حل کردن، حفظ شعر حتی دو بیت در طول روز، و یا هر کاری که بتواند به نیرومندسازی ذهن کمک کند، استفاده کند.
وزیری اذعان داشت: در گذشته افراد اکثر شماره تلفن‌های اطرافیان خود را حفظ بودند و بدون مراجعه به دفترچه تلفن از آنها استفاده می‌کنند در حالی که امروزه همه افراد، اگر بخواهند با شخصی تماس بگیرند بلافاصله به وسیله دفترچه تلفن شخصی خود آن را دریافت می‌کند.
این روانشناس اذعان داشت: اگر از بعد دیگری به این موضوع بسیار مهم بپردازیم شرایط زیستی و زندگی یعنی خوب خوردن، درست خوردن و از موارد سالم و تازه استفاده کردن هم نقش بسیار به سزایی در سلامت ذهن دارد یک عادت بسیار نادرست گذاشتن نان درون روزنامه است که این عمل به علت دارا بودن روزنامه از سرب و نیترات، بسیار خطرناک است و می‌تواند در دراز مدت نقش صنفی بر روی ذهن بگذارد.