2063047912_1393170497

از آنجائي كه دانه شنبليله حاوي تركيبات استروئيدي است احتمال تداخل آن با داروهاي هورموني وجود دارد.شنبليله اثراتي مشابه اكسي توسين (هورمون تحريك كننده رحم و غدد پستاني) نشان داده است. بنابراين مصرف آن در زنان باردار و مادران شيرده توصيه نمي شود.

گیاهان دارای عوارضی هستند که مشکل آفرین می‌شود که برای افزایش حجم سینه مصرف می‌شوند از قبیل رازک و شنبلیله، دارای اثرات بالقوه استروژنی است و ممکن است خطر سرطان‌های هورمونی از قبیل سرطان پستان و آندومتر رحم را افزایش دهند.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، مصرف برخی از گیاهان دارویی، قبل و یا بعد از جراحی موجب بروز عوارضی خواهد شد. بعضی از داروهای گیاهی و مکمل‌ها با داروهای بیهوشی تداخل دارند و موجب خونریزی بیش از حد می‌شوند و افرادی که می‌خواهند تحت عمل‌های جراحی قرار گیرند بهتر است، 2 تا 3 هفته قبل از جراحی از مصرف گیاهان دارویی پرهیز کنند.

از گیاهان دارویی که بیشترین خطر را در اعمال جراحی را دارند، می‌توانند به جینکو، جینسینگ، سیر، زنجبیل، گلوکوزآمین و کندروئیتین، کوآنزیم Q10، نخل اره ای، اسید چرب امگا 3، روغن دانه کتان و روغن ماهی، مریم گلی، گیاه گاو چشم یا گل مینا، افدرا، گل مهر طلا، بابونه، کاوا، گل هزار چشم، شیرین بیان، سنبل‌الطیب و ویتامین E اشاره کرد.

عدم اطلاع به پزشک راجع به مصرف گیاهان دارویی و مکمل‌ها مشکل آفرین است

یکی از مسائلی امروزه شاهد آن هستیم این است که بسیاری از بیماران در کنار مصرف داروهای طب جدید از گیاهان دارویی استفاده می‌کنند و این افراد به پزشک خود درباره استفاده از درمان‌های طبیعی چیزی نمی‌گویند، چرا که آن‌ها فکر می‌کنند، پزشکان به درمان‌های طبیعی علاقه‌ای ندارند یا اطلاعات کافی راجع به این درمان‌های طبیعی ندارند؛ در حالی که بسیاری از گیاهان دارویی با داروها تداخل دارند، عوارض جانبی داروها را زیاد می‌کنند و خواص درمانی آن‌ها را کم می‌کنند.

 بی اطلاعی افراد درباره فواید و عوارض گیاهان درمانی

هر دارویی علاوه بر اثرات دارویی فراوانی که  دارد، دارای عوارض جانبی نیز هست به عنوان مثال گیاهانی که برای افزایش حجم سینه مصرف می‌شوند از قبیل رازک و شنبلیله، دارای اثرات بالقوه استروژنی است و ممکن است خطر سرطان‌های هورمونی از قبیل: سرطان پستان و آندومتر رحم را افزایش دهند.

در تجویز گیاهان دارویی باید این نکته توجه شود که مصرف بعضی از گیاهان با داروها تداخل ایجاد می‌کنند. بنابراین در صورتی که افراد که دارو مصرف می‌کنند به ویژه داروهای قلبی و عروقی در صورت مصرف گیاهان دارویی حتماً به پزشک خود اطلاع دهند یا با متخصص داروساز سنتی یا طب سنتی مشورت کنند. به طور مثال ممکن است مصرف زنجبیل Zingiber officinale با داروی وارفارین تداخل ایجاد کند.

مصرف نامنظم گیاهان دارویی روند بهبود را کند می‌کند

مهم است که داروهای گیاهی را به طور منظم مصرف کنید، در غیر این صورت متوجه بهبودی خود نمی‌شوید.