2643299_560
نوشابه انرژی زا باعث افزایش انسولین،ابتلا به فشار خون بالا،دفع کلسیم از طریق ادرار، بی قراری و بی حالی  فقر آهن و زایمان زودرس در بانوان می شود

یکی از نوشیدنی‌هایی که به تازگی مصرف آن در دنیا بسیار رواج پیدا کرده است، می‌تواند بویژه در دختران سبب کمبود شدید آهن خون شود. کار‌شناسان دریافته‌اند مصرف نوشابه‌های انرژی زا توسط نوجوانان بویژه دختران در سنین بلوغ می‌تواند به فقر آهن در آن‌ها منجر شود.
گفتنی است، کار‌شناسان هشدار می‌دهند، کافئین موجود در این نوع نوشابه‌های انرژی زا می‌تواند سبب کاهش سطح آهن خون افراد شود.
بررسی‌ها نشان می‌دهند، کمبود آهن در زنان بسیار شایع‌تر از مردان است و پزشکان توصیه می‌کنند بانوان از مصرف خوراکی‌های کافئین دار مانند قهوه و یا نوشابه‌های انرژی زا بویژه در سنین ۱۱ الی ۲۴ سالگی تا حد امکان خودداری کنند.
کمبود آهن خون سبب احساس خستگی، کاهش توان یادگیری و همینطور کاهش رشد بدن در سنین بلوغ می‌شود.
فقر آهن خون را می‌توان از طریق مصرف گوشت قرمز، تخم مرغ و سبزیجات دارای برگ‌های سبز تا حد زیادی جبران کرد و در موارد شدید‌تر با مشاوره با پزشک از داروهای مکمل استفاده کرد.
براساس آمار‌ها امروزه در کشورهای اروپایی نوجوانان ۵ الی ۶ بطری نوشابه انرژی زا در طول هفته مصرف می‌کنند که میزان کافئین موجود در آن بسیار بیشتر از حد مجاز مصرف کافئین در طول هفته است.