indexیسقصقصقص23
عوارض قلبی و عروقی، جنسی ، این داروها شامل افزایش فشارخون، تجمع آب در بدن، افزایش خطر تشکیل لخته در رگ‌های خونی، افزایش چربی بد و غلظت خون، اختلال در کار عضله‌ها و خطر مرگ ناگهانی و دیگر عوارض جانبی بیماران را تهدید می کند

دکتر فاطمی خطاب به جامعه پزشکی گفت: برای تجویز دارو، آخرین فهرست رسمی داروهای اعلام شده از طرف وب سایت رسمی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت را مد نظر قرار دهید. سید علی فاطمی عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران در خصوص راهکارهای پیشنهادی برای جلوگیری از ورود داروی تقلبی به بازار بیان داشت: برای مبارزه با ورود داروی قاچاق و تقلبی به بازار دارویی باید جامعه پزشکی، داروسازان و خود بیماران هشیار بوده و آگاهی‌های لازم را داشته باشند.
وی افزود: پزشکان باید در نظر داشته باشند در صورتی که مصرف یک دارو را خارج از فهرست رسمی داروهای ایران برای یک بیمار ضروری می‌دانند او را به مراکز تک نسخه‌ای تدارک دارو (معرفی شده توسط مراکز اطلاع رسانی دارویی) راهنمایی کنند.
وی همچنین تصریح کرد: در صورتی که پزشک نام تجاری خاصی را برای درمان بیمار ترجیح می‌دهد، با تماس با مرکز اطلاع رسانی دارویی یا داروخانه‌ها، باید اطمینان حاصل کند که داروی مورد نظر توسط شرکتهای پخش مجاز توزیع می‌شود.
دکتر فاطمی درباره نحوه همکاری جامعه داروسازی در خصوص مبارزه با پدیده قاچاق و داروی تقلبی گفت: داروسازان نیز به صِرف اینکه دارویی توسط پزشک متخصص یا با سابقه تجویز شده است، تهیه و فروش آن را مجاز نپندارند و اگر بیماری با نسخه‌ای حاوی داروی غیرمجاز به داروخانه مراجعه کرد، او را از خطرات تهیه و مصرف دارو آگاه ساخته و صرفاً به جمله ما نداریم اکتفا نکنند.
وی خاطرنشان ساخت: بیماران نیز دارو و مکمل‌های غذایی مورد نیاز خود را فقط از طریق داروخانه تهیه نمایند.