Blood pressure measuring studio shot

استرس، چاقی، کم تحرکی، سوابق فامیلی، مصرف دخانیات، بیماری های کلیوی و هورمونی، تغذیه نامناسب (دریافت زیاد چربی اشباع و نمک از طریق رژیم غذایی) و سالمندی از عوامل ایجاد اختلال در فشار خون افراد هستند.

اگر می‌خواهید فشارخون تان را بدون دارو کنترل کنید، بهترین راه حل رعایت و انجام 9 روشی طبیعی است که در مطلب زیر به شما پیشنهاد می‌شود.

1. بیشتر ورزش کنید

انجام حرکات ورزشی روزانه به مدت 30 دقیقه و در هر روز حتی به مدت 4 الی 5 روز در هفته می‌تواند فشار خون بالا را تا حد زیادی کنترل کند که با تداوم این برنامه، افراد مبتلا به این بیماری می‌توانند بسیاری از داروهای خود را حذف کنند و به جای آن با برنامه‌های کوتاه مدت ورزشی هوازی یا ایروبیک فشار خون بالای خود را کنترل کنند.

2. مصرف مواد حاوی پتاسیم

بسیاری از مردم به خوبی می‌دانند که مصرف نمک خوراکی می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود اما بسیاری نیز نمی‌دانند که پتاسیم می‌تواند ضرر و عوامل بیماری زای سدیم را خنثی کند. بزرگسالان به‌صورت روزانه می‌بایست حداقل 4700 میلی گرم در روز پتاسیم مصرف کنند که این منابع پتاسیمی عبارتند از موز (حاوی 422 میلی گرم در هر عدد)، سیب زمینی پخته با پوست ( 738 میلی گرم در هر عدد)، آب پرتقال ( 496 میلی گرم به ازای هر فنجان)، شیر بدون چربی یا کم چرب (531 تا 579 میلی گرم در هر 8 اونس)

3. کاهش مصرف نمک

نمک حاوی سدیم می‌تواند یکی از عوامل مهم ابتلا به فشار خون بالا باشد. قطع مصرف روزانه نمک و جذب سدیم از طریق مواد خوراکی می‌تواند تا حد زیادی به مبتلایان فشار خون کمک زیادی کند.

4. سیگار نکشید

تنباکو و توتون و مواد دخانیات باعث ابتلا به فشار خون و افزایش آن می شوند. تحقیقات دکتر فلچر نشان دهنده این هستند که ترک دخانیات باعث کاهش فشار خون می‌شود.

5. وزن خود را کم کنید

وزن زیاد باعث می‌شود قلب شما با شدت و دفعات بیشتری خون را پمپاژ کند که این امر باعث ابتلا به فشار خون بالا می‌شود. کاهش وزن می‌تواند از عوامل کاهش فشار خون به شمار آید.

6. از استرس دوری کنید

استرس نیز از عوامل فشار خون بالا است که دوری از آن به کاهش میزان فشار خون کمک می‌کند.

7. یوگا کار کنید

یوگا از عوامل کاهش استرس است. انجام یوگا می‌تواند کار کردهای ناخود آگاه بدن نظیر ضزبان قلب و گوارش را کنترل کند.

8. مصرف کافئین خود را کاهش دهید

کافئین دارای خواص زیادی است اما کاهش فشار خون از خواص آن به شمار نمی‌رود بلکه باعث افزایش فشار خون نیز می‌شود. مبتلایان به این بیماری بهتر است روزانه حداکثر دو فنجان قهوه در روز میل کنند. شما می‌توانید حساس بودن بدنتان به مصرف کافئین را با گرفتن فشار خون خود قبل و نیم ساعت بعد از مصرف کافئین بررسی کنید. اگر میزان فشار خون شما بعد از مصرف کافئین 5 الی 10 واحد افزایش داشته باشد شما بدنی حساس نسبت به کافئین دارید.

9. تمرین تمرکز و اندیشه

انجام تمرینات می‌تواند فشار خون شما را کنترل و تنظیم کند. شما با انجام این گونه تمرینات به مغز خود این فرصت را می‌دهید تا میزان کارکرد قلب و فشار خون شما را تنظیم کند.