1361711392197514519911011714920818379215241

حواس پرتی از تیترهای مهمی است كه خیلی از بچه ها  و بزرگسالان، به علتهای مختلفى، از آن رنج مى ‏برند.حواس جمعی، حالتى ذهنى و روحی است كه در آن همه قواى حسى، روحی و فكرى انسان، روى مطلب بخصوصی  متمركز مى‏شود و تضمین كننده  یادگیرى و انجام دادن درست كارها و رفع مشکلات احتمالى است.

شاید شما تا به حال خیلی به «حواس پرتی» فکر کرده باشید و بارها از خود پرسیده باشید که چرا گاهی به هنگام نیاز به تمركز بر موضوعی، شخص پرت می شود!؟ پاسخ صحیح این پرسش  چیزی نیست جز تمایل ذاتی ذهن به درگیری و فعالیت…

حواس پرتی موضوعى است كه بسیارى از كودكان و جوانان، به دلایل مختلفى، از آن رنج مى ‏برند. تمركز حواس در هر كارى از جمله مطالعه و درس خواندن از ضروریات است. تمركز حواس، حالتى ذهنى و روانى است كه در آن تمام قواى حسى، روانى و فكرى انسان، روى موضوع خاصى متمركز مى‏شود و تضمین كننده امر یادگیرى و انجام دادن صحیح كارها و رهایى از خطرات احتمالى است.

در یک جمع ‏بندى كلى، بیشتر افراد به دلایل زیر، با عدم تمركز فكر و حواس ‏پرتى رو به ‏رو می‏شوند:

 1. كسانى كه خود را به انجام دادن كار یا مطالعه درسى مجبور مى ‏كنند؛ در حالى كه تمایل درونى چندانى به آن ندارند. در این صورت قواى ذهنى و روانى ‏شان، به طور خودكار از آن موضوع دور شد، و دچار حواس ‏پرتى مى ‏گردند. اینان ممكن است مدت‏ها با بى ‏علاقگى، كارهایى را انجام دهند و یا به دنبال درس و رشته تحصیلى خاصى، تلاش ‏هایى كنند و به عبارت دیگر خود را مجبور به انجام دادن آن كار یا مطالعه ببینند.

2. فشارهاى روانى، از عوامل عمده پراكندگى فكرى است. بیشتر افراد در مواجهه با موضوعى، اگر معتقد باشند زمان كافى براى حل آن ندارند و یا توانایى حل مسئله و كسب توفیق را در خود نبینند، دچار نگرانى و اضطراب مى‏شوند و در نتیجه این ترس از شكست، افكار منفى، عدم اعتماد به نفس و خیال ‏بافى‏هاى منفى‏ گرایانه، توان عمل و ابتكار و خلاقیت را از آنان سلب مى‏كند و به جاى اینكه روى موضوع خاص متمركز شوند، بر ترس و احتمال شكست خود تمركز مى‏كنند و یأس و ناامیدى بر آنها چیره و موجب حواس ‏پرتى مى‏گردد.

کتاب حواس پرتی (علل،نشانه ها،پیشگیری و درمان) به نویسندگی ادوارد ام.هالوول،جان جی.راتی توسط انتشارات دانژه منتشر شده است.كتاب حاضر راه های پیشگیری و درمان حواس پرتی را به همراه علت و نشانه های مختلف آن را مورد بحث و بررسی قرار می دهد و راهنمای مناسب برای افرادی است كه از حواس پرتی رنج برده و نیازمند درمان و تمركز بیشتر حواس جهت انجام امور خود می باشند.

کتاب حواس پرتی (علل،نشانه ها،پیشگیری و درمان) به نویسندگی ادوارد ام.هالوول،جان جی.راتی توسط انتشارات دانژه منتشر شده است.این کتاب راه های پیشگیری و درمان حواس پرتی را به همراه علت و نشانه های مختلف آن را مورد بحث و بررسی قرار می دهد و راهنمای مناسب برای افرادی است كه از حواس پرتی رنج برده و نیازمند درمان و تمركز بیشتر حواس جهت انجام امور خود می باشند. کتاب حاضر مجموعه ای از حدود 290 پاسخ درباره رایج ترین پرسش ها در خصوص اختلال كم توجهی (ADD). تعریف اختلال، مبانی ژنتیك، مغز و كم توجهی حواس پرتی و خلاقیت، درمان های غیر دارویی و دارویی، اعتیاد و حواس پرتی و ده ها پرسش و پاسخ درباره كم توجهی و رفتارهای دیگر از جمله مباحث متعددی است كه به شیوه ای علمی و در عین حال قابل فهم برای عموم توسط دو متخصص كه خود به خود به این اختلال مبتلا بوده اند نوشته شده است.

 

مشخصات کتاب
نویسنده:ادوارد ام.هالوول،جان جی. راتی
مترجم:شکوه آرونی
ناشر:دانژه

منبع-کتاب حواس پرتی