Thyme oil in a bottle
 روغن اکالیپتوس لیمو، روغن دارچین،اسطوخودوس،روغن سویا و روغن آویشن از بهترین مواد طبیعی برای  دفع حشرات موذی هستند که مانند دیگر حشره کش های شیمیایی ضرری برای انسان ایجاد نمی کنند.

مردم بر اثر ترکیبی از عوامل همچون بو، نور، حرارت و رطوبت بیشتر مستعد پشه‌گزیدگی می‌شوند و اغلب برای در امان ماندن از پشه‌گزیدگی از محصولات حاوی DEET‌ استفاده می‌کنند اما این ترکیبات می‌توانند موجب بروز مشکلات زیست‌محیطی شوند و البته برای سلامتی نیز مضر هستند.
در این گزارش برخی حشره‌کش‌های طبیعی و البته موثر معرفی شده‌اند که در صورت استفاده از آنها از تاثیر مخرب بسیاری از ترکیب‌های شیمیایی نیز در امان خواهید بود:

– روغن «اکالیپتوس لیمو»

از دهه 1940 میلادی روغن «اکالیپتوس لیمو» یکی از شناخته‌شده‌ترین حشره‌کش‌های طبیعی بوده است. مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا خاصیت حشره‌کش‌ بودن این روغن را تایید کرده است. نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد ترکیبی از 32 درصد روغن اکالیپتوس لیمو در مدت سه ساعت به میزان 95 درصد فرد را در برابر پشه محافظت می‌کند.

– اسطوخودوس

فشردن گل اسطوخودوس روغنی را تولید می‌کند که در از بین بردن پشه‌ها موثر است. می‌توان این گیاه را در باغچه منزل کاشته و پس از فشردن گل‌های آن، روغن به دست آمده را روی بخش‌هایی از پوست قرار داد که در برابر گزیدگی حساس هستند.

– روغن دارچین

بررسی انجام شده روی روغن دارچین در تایوان حاکی از آن است که این روغن در از بین بردن تخم پشه‌ها موثر است. هرچند این روغن خود می‌تواند حساسیت‌زا باشد و به همین دلیل توصیه می‌شود که در مصرف آن احتیاط کنید و یک چهارم قاشق چایخوری از روغن دارچین را با آب ترکیب کرده و سپس به صورت موضعی یا اسپری مورد استفاده قرار دهید.

– روغن آویشن

روغن آویشن یکی از بهترین حشره‌کش‌های طبیعی برای مقابله با پشه مالاریا به حساب می‌آید.

– روغن سویا

تحقیقات متخصصان دانشگاه فلوریدا نشان می‌دهد که حشره‌کش‌های حاوی روغن سویا نسبت به دیگر انواع این محصولات مدت‌ طولانی‌تری فرد را در برابر پشه‌گزیدگی حفاظت می‌کنند.

با وجود آنکه هر یک از حشره‌کش‌های طبیعی از گیاه به دست می‌آیند زیاده‌روی در مصرف آنها می‌تواند مضر باشد و به همین دلیل ترکیب آنها با آب و به صورت رقیق توصیه می‌شود.