photos.demandstudios.com_getty_article_178_209_86501699_XS

ورزش هوازی یکی از بهترین و موثرترین ورزش ها برای درمان اضطراب است و باید به طور منظم حداقل 30 دقیقه و سه روز در هفته به صورت های مختلف پیاده روی تند، دویدن آهسته، دوچرخه سواری یا شنا باشد.

در ورزش‌های هوازی با آزاد شدن مورفین‌های درونی بدن همچنین با ترشح هورمون سروتونین باعث ایجاد شادابی و کاهش استرس و اضطراب در فرد می‌شود. سید منصور رایگانی رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران و استاد دانشگاه علوم پزشکی در خصوص تأثیر ورزش‌های هوازی بر کاهش استرس گفت: ورزش‌های هوازی به طور کلی به دو نوع تقسیم‌بندی می‌شود، هوازی و غیرهوازی که در هوازی منبع سوخت عضله برای انجام آن ورزش از طریق اکسیژن تامین می‌شود و در ورزش‌های غیرهوازی در مدت زمان کم‌تر از 2 الی 3 دقیقه اتفاق می‌افتد که منبع سوخت عضله، انرژی‌های ذخیره شده در عضله است.

وی در ادامه گفت: ورزش‌های هوازی باعث فعالیت سیستم قلبی، عروقی و ریوی می‌شود و خواص عمده‌ی آن این است که چون تداوم دارد باعث می‌شود بدن فعالیت بیشتری را داشته باشد.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران با بیان این که در ورزش‌های هوازی مورفین‌هایی درون بدن آزاد می‌شود، تصریح کرد: همچنین ترشح هورمون سروتونین باعث شادابی و کاهش استرس و اضطراب در فرد می‌شود.

دکتر رایگانی به ورزش‌های هوازی اشاره کرد و گفت: پیاده‌روی تند،‌ حرکات ایروبیک و شنا کردن بیشتر از دیگر ورزش‌های در دسترس عموم است.

وی توصیه کرد: این ورزش‌ها حداقل روزانه 10 دقیقه و حداکثر 30 دقیقه و هفته‌ای چهار روز به صورت پیوسته انجام شود ولی چنانچه فردی وقت محدودی داشته باشد ثابت شده اگر در روز 2 دقیقه با فشار زیاد انجام شود نیز تأثیر خواهد داشت، اما این به شرطی است که فرد مشکلات قلبی و عروقی نداشته باشد و افراد میانسال قبل از انجام ورزش‌های هوازی باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.