orthodontic-img

برای ارتودنسی اگر سن بیمار کمتر باشد درمان راحت تر، کوتاه تر و موفقیت آمیز تر خواهد بود. در بیمارانی که دارای مشکل فکی هستند حتما باید بیمار را قبل از بلوغ معاینه کرد. در مورد پسرها 9 سالگی و در مورد دختر ها 8 سالگی معمولا مناسب ترین زمان برای انجام این کار است.

‌دکتر احمد سوداگر و متخصص ارتودنسی در خصوص اینکه چرا دندان‌ها پس و پیش می‌شوند، اظهار داشت: ژنتیک یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در رویش دندان‌ها در حفره‌هایی غیر از دهان است.

وی در ادامه گفت: زمینه‌های ارثی از دو جنبه در پس و پیش شدن دندان‌ها موثر است، اول اینکه جایگاه دندان‌هارا تعیین می‌کند و دوم اینکه: دندان‌ها خصوصا دندان‌های شیری به دلیل عواملی مثل عدم بهداشت از بین می‌روند و از آنجا که دندان‌های شیری راهنمای رویش دندان‌های دائمی هستند از این رو دندان‌ها در مسیر درست رشد نمی‌کنند.

وی در همین خصوص گفت: عادات دهانی کودکان را به عنوان سومین عامل در پس و پیش شدن دندان‌ها می‌توان اشاره کرد چرا که برخی عادت‌ها مانند انگشت مکیدن نیز باعث جابجایی دندان‌ها می‌شود.

سوداگر در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا عقب یا جلو بودن دندان‌ها فقط از نظر زیبایی مشکل دارد؟ گفت: زیبایی یکی از مسائل مهم است اما مشکلات دیگر از جمله ضربه‌پذیر شدن دندان‌هایی که جلو‌تر هستند خصوصا در کودکان و احتمال شکستگی آن‌ها نیز وجود دارد.

وی در پایان با بیان اینکه از چه سنی برای مرتب کردن دندان باید اقدام کنیم اشاره کرد و گفت: بهترین سن برای ارتودنسی ۶ سالگی است که می‌توان از یک سری مشکلات پیشگیری کرد.