depression-in-children1
متخصصان آكادمي اطفال در آمريكا به چند نشانه هشداردهنده براي تشخيص استرس در كودكان اشاره كرده‌اند تا به شناخت به موقع اين مشكل و درمان زودهنگام آن در اطفال به والدين كمك كند.

افسردگی اختلالی است که حتی کودکان را هم به خود گرفتار می‌کند اما نکته قابل توجه نوع برخورد با کودک و درک شرایط آن‌ها است.
شهرام وزیری روانشناس گفت: افسردگی در کل مسئله بسیار پیچیده‌ای است و این موضوع در کودکان بسیار حائز اهمیت است.
وی افزود: سالهای پیش تصور می‌کردند که کودکان به هیچ عنوان دچار افسردگی نمی‌شوند و اعتقاد بر این بود که بهتر است تا سن ۱۲-۱۱ سالگی بحث افسردگی را مطرح نکنیم.
وزیری اذعان داشت: در طبقه بندی‌های جدید کودکان را هم جزء گروهی قرار می‌دهند که ممکن است افسردگی دامن گیرشان‌ شود اما الزاما نشانه‌هایش مانند نشانه‌های افسردگی در بزرگسالان نیست.
این روانشناس در پایان گفت: وجود علائمی در کودک می‌تواند نشانه‌ای مهم برای ابتلا به افسردگی در او باشد.
مانند لذت نبردن از زندگی و بازیهای کودکانه خود، نا‌امیدانه صحبت کردن، خستگی دائمی به هم ریختگی خواب و… نکاتی است که باید والدین به آن توجه زیادی کنند، همچنین والدین باید دقت کنند تا از مشکلات زندگی و دنیای روزمره خود در جلوی فرزندشان حرفی نزنند زیرا با این کار کودک به فکر فرو می‌رود و به این نکته حساس می‌شود که من در دنیای بدی زندگی می‌کنم و چقدر دنیا و اطرافم ترسناک است و همین طرز تفکر کودک را به سمت افسردگی پیش می‌برد.