n00068153-b

با توجه به افزایش دمای هوا در فصل گرما افرادی که پوست های روشن تری دارند، بیشتر دچار آفتاب سوختگی می شوند باعث بروز تاول در سطح پوست صورت به خصوص در ناحیه زیر چشم و گونه شود. آفتاب سوختگی در سطوح مختلف و در درجه بندی های مختلف یکی از مواردی است که در فصل تابستان باید مراقب آن بود برای جلوگیری از چنین پیشامدی باید …

بعد از هر بیرون رفتن یا در صورت طولانی بودن مدت زمان گذراندن زیر آفتاب، شستن صورت یا هر قسمت دیگری که در معرض آفتاب قرار دارد با آب سرد می تواند از بروز آفتاب سوختگی شدید جلوگیری کند.»به گفته این متخصص، استفاده از ضدآفتاب ها در صورتی که امکان تمدید هر دو ساعت یک بار آنها وجود داشته باشد نیز می تواند کمک کننده باشد.

در غیر این صورت می تواند تاثیر عکس گذاشته و ایجاد کننده لکه های پوستی باشد. متخصص داخلی ادامه داد: «آفتاب سوختگی به رغم اسم ساده ای که دارد در برخی موارد می تواند منجر به مرگ شود.

در چنین نوع آفتاب سوختگی ها پوست چروک شده و درد شدید را ایجاد می کند. بروز سرگیجه و حالت تهوع شدید نیز در دیگر علائم آفتاب سوختگی های خطرناک است. در صورت بروز هر یک از این علائم باید در اولین زمان به یکی از مراکز درمانی مراجعه کرد.
در صورت فاصله داشتن از مراکز درمانی ترکیب آب و شیر خنک می تواند اثرات آفتاب سوختگی های خطرناک را کاهش دهد.»وی در ادامه ضمن بیان فشار بیشتری که در فصل گرم روی ماهیچه ها وارد می شود، ادامه داد: «نوع دیگری از مشکلات همیشگی فصل گرما، دردهای مفصلی اندام تحتانی به ویژه پاها است.

که در اکثر موارد به سراغ کودکانی می آید که بیشتر وقت خود را در این فصل به بازی در خارج از منزل می پردازند. در این فصل بالا رفتن حرارت سطح زمین فشار بیشتری را هنگام راه رفتن و دویدن به مفاصل و ماهیچه های پا وارد می کند.
از طرف دیگر گرم بودن هوا به خودی خود در تابستان ماهیچه ها را تحت تأثیر قرار داده، باعث می شود انرژی بیشتری را برای حرکت نیاز داشته باشند. همین موضوع باعث بروز خستگی زودرس و گرفتگی های عضلانی در ماهیچه های پشت ساق پا و دیگر ماهیچه ها می شود.

بهترین راه برای پیشگیری از این مشکل تابستانی استفاده از روغن زیتون و ماساژ دادن ماهیچه هایی است که دچار اسپاسم شده اند. » دکتر منتظری، حشرات را یکی از میهمانان ناخوانده فصل گرما دانست که در برخی موارد می توانند خطرناک باشند.
وی در این باره ادامه داد: «حشرات، برعکس انسان از بالا رفتن دما احساس بدی ندارند. پشه و مگس شایع ترین نوع حشرات فصل تابستان هستند که معمولا همه از حضور آنها در محیط زندگی خود ناراضی هستند. در صورت گزیده شدن به وسیله هرکدام از این حشرات سطح ملتهب پوست را با آب سرد و صابون شست و شو داده و در صورت ایجاد تورم بیش از حد یا قرمز شدن اطراف محل نیش به پزشک مراجعه کنید.
در فصل تابستان این حشرات می توانند ناقل ویروس های خطرناکی باشند.» وی در پایان کم آبی را شایع ترین و ساده ترین مشکل قابل پیشگیری فصل گرما دانست و ادامه داد: «کم آبی شایع ترین مشکل هوای گرم در تمام دنیا است که راه حل آن کاملا واضح و مشخص است و نکته مهم اینجا است که هیچ نوشیدنی مانند آب نمی توانند کمبود آب بدن را جبران کند.
نوشابه ها و آب میوه های غیرطبیعی نمی توانند آب از دست رفته از بدن را تامین کنند. کم آبی شدید در بدن می تواند باعث بروز حملات قلبی شود که اثرات آن مادام العمر با فرد باقی خواهد ماند. روزانه هشت لیوان آب بنوشید تا بدن خود را از بروز کم آبی ایمن کنید.»
سولاریوم غیرقانونی است

کار شناس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت نسبت به پرتوگیری بدن از منابع تابش مصنوعی هشدار داد و گفت: «از آنجا که پرتوگیری بدن از منابع طبیعی قابل توجه است، منطقی به نظر نمی رسد که با استفاده از منابع مصنوعی نیز پرتوگیری بیشتری انجام شود. متاسفانه سولاریوم (دستگاه sun bed) یکی از منابع تابش مصنوعی به شدت خطرناک است که استفاده از آن توجیه عقلانی ندارد.
در مجموع برنزه کردن پوست حال به روش طبیعی یا مصنوعی، اقدام پرخطری است.» مهندس گورانی به تاریخچه استفاده از دستگاه «sun bed» در اروپا اشاره کرد و گفت: «زمانی که این دستگاه به کشورهایی مانند ایران وارد شد، متاسفانه به دیده «مد» به آن نگریسته شد؛
این درحالی است که قرار دادن بدن در معرض تشعشات مستقیم در فضای مصنوعی آسیب های پوستی شدید را به دنبال داشته و ضریب ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. به همین دلیل استفاده از این دستگاه به هیچ وجه توصیه نمی شود.»

وی افزود: «به دلیل شدت خطرات استفاده از دستگاه sun bed، وزارت بهداشت استفاده از این دستگاه را غیرقانونی اعلام کرد، اما متاسفانه استقبال از این دستگاه زیاد است.

در مجموع مردم می توانند مراتب مربوطه را به معاونت های بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور اعلام کنند تا برخوردهای قانونی لازم با مراکز استفاده کننده از این دستگاه صورت گیرد.»

وی افزود: «برنزه کردن پوست برای گروهی از افراد اکیدا ممنوع است. به این ترتیب برنزه کردن برای کودکان و افراد مستعد بیماری های ژنتیکی پوستی به ویژه سرطان پوست، ممنوع است. همچنین افراد دارای پوست های کک و مک، در برنزه کردن مستعد آسیب های جدی تری هستند.»

وی آفتاب سوختگی و آسیب جزئی پوست، زخم های پوستی و در نهایت سرطان بدخیم پوست را از عوارض برنزه کردن پوست به روش طبیعی و مصنوعی خواند و گفت: «از آنجا که گردش خون در چشم و گناد ها پایین است، هنگام برنزه کردن پوست، گرما در این نقاط تجمع می یابد و در نتیجه آسیب پذیری این قسمت های بدن نیز بسیار جدی است.»
کار شناس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در پایان گفت: «بر اساس شاخص اعلام شده از سوی سازمان جهانی بهداشت افرادی که پنج بار در طول عمرشان آفتاب سوختگی پوست را تجربه کرده اند، در معرض خطر سرطان بدخیم پوست یا ملانوما قرار دارند.
در مجموع سرطان پوست جزو کشنده ترین سرطان ها است، اما از آنجا که در معرض دید است، زود تر شناسایی شده و درمان می شود و به این ترتیب میزان کشندگی آن کم است.»