preggers1
بیشتر خانمها زمانی  میفهمند باردار هستند كه یکی‌ دوماه حامله هستند و نمی دانستند ولی همین ۷۰-۸۰ روز نخست بارداری بسیار مهم است چون در این زمان اعضای اصلی و مهم بچه درست می شود پس به موقع برای تشخیص حاملگی به پزشک بروید  شاید مشکلات زیادی در این مدت بوجود آید.

تصور کنید شما و همسرتان همین امروز تصمیم گرفته‌اید فرزند داشته باشید. چه می‌کنید؟ کارشناسان می‌گویند باید حداقل 3 ماه صبر کنید! گفتگوی ما را با خانم دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص بیماری‌های زنان و مدرس دانشگاه می‌خوانید.

اولین کاری که باید در این سه ماه انجام شود چیست؟
در این 3 ماه، نخستین کاری که باید بکنید، این است که‌ با استفاده از جدول، چرخه قاعدگی خود را ثبت كنید. برای بررسی چرخه باروری خود باید حداقل دو ماه زمان شروع قاعدگی را یادداشت كنید. اگر قاعدگی نامنظم دارید باید ماه‌های بیشتری این كار را انجام دهید و برای تعیین زمان تخمك‌گذاری از یكی از روش‌های اندازه‌گیری دمای بدن یا ترشحات واژن استفاده كنید.

یکی از مشکلات خانم‌ها در این دوران کم و زیاد شدن وزن آنهاست. در این رابطه توضیح می‌دهید؟
حداقل سه ماه قبل از باردار شدن باید به وزن مناسب‌تان برسید. چاقی با افزایش عوارض بارداری همراه است و میزان ابتلا به فشار خون، مسمومیت بارداری، دیابت بارداری و نیاز به سزارین با چاقی افزایش می‌یابد. یك برنامه منظم ورزشی را آغاز كنید و آن را ادامه دهید. انجام یك فعالیت بدنی متعادل پیش از بارداری و ادامه آن در طول بارداری، به شما كمك شایانی می‌كند.

این روزها درباره اسید فولیک زیاد می‌شنویم. توصیه شما چیست؟
مصرف اسید فولیک را پیش از بارداری آغاز كنید (روزانه 0.4 میلی‌گرم) که از بروز اختلالات مادرزادی مغز و نخاع پیشگیری می‌كند و پایین بودن سطح آن در بدن با افزایش خطر سقط همراه است. ضمنا قبل از بارداری باید مصرف آن را آغاز كنید چون بیشترین تاثیرش در 28 روز نخست بارداری است. از آنجا كه ممكن است دقیقا ندانید چه زمانی باردار می‌شوید، بهتر است هم‌زمان با توقف روش جلوگیری از بارداری و در همان دورانی كه سعی می‌كنید باردار شوید، مصرف آن را آغاز كنید. برخی فرآورده‌های غلات مانند برخی انواع آرد، غلات مورد مصرف در صبحانه و پاستاها با فولیك‌اسید غنی می‌شوند. مصرف روزانه یك فنجان غلات غنی شده با صبحانه همراه شیر و نوشیدن یك لیوان آب پرتقال می‌تواند نیمی از نیاز روزانه شما به اسید فولیک را برآورده كند. بهترین خوراکی‌های حاوی اسید فولیك عبارت‌اند از: میوه‌ها (مخصوصا پرتقال و توت فرنگی)، انواع بنشن (مخصوصا عدس)، سویا، فرآورده‌های غلات و سبزیجات با برگ‌های سبز تیره (كلم بروكلی، نخود فرنگی و مارچوبه). اگر كم‌خونید، آن را درمان كنید. كمبود آهن در بارداری ممكن است موجب شود بیش از حد در دوران بارداری احساس خستگی كنید. به علاوه، باید ذخیره آهن مناسبی برای جنین و زایمان داشته باشید.

آیا موضوع عفونت هم مهم است؟
بله، حتما. از محیط‌ها و افرادی كه دچار انواعی از عفونت هستند، دوری كنید. دست‌هایتان را مرتب بشویید و در این دوران، ترجیحا خودتان سطل زباله را خالی نكنید؛ از تماس با مواد شیمیایی مضر در خانه و محل كار اجتناب كنید؛ گروه خونی خودتان و همسرتان را بدانید و با هم سابقه بیماری‌های خانوادگی را یادداشت كنید؛ به پزشك مراجعه كنید تا اگر لازم می‌داند برخی آزمایشات یا در صورت لزوم واكسیناسیون‌های پیش از بارداری را انجام دهد؛ در مورد تمام داروهایی كه به صورت مرتب مصرف می‌كنید با پزشک مشورت کنید. به دندانپزشك مراجعه كنید تا از سلامت دندان‌هایتان مطلع شوید چراکه وجود بیماری‌های لثه در دوران بارداری خطر به دنیا آمدن كودكی با وزن پایین را افزایش می‌دهد.ضمنا در این دوران از سیگار و سیگاری‌ها دوری کنید.

آیا پیش از بارداری باید واکسن زد؟
همه خانم‌ها قبل از بارداری باید از نظر ایمنی نسبت به سرخجه آزمایش شوند. سرخجه یك بیماری ویروسی واگیردار است كه در صورت ابتلای مادر در بارداری، تهدیدی جدی برای جنین خواهد بود. بنابر این باید حداقل سه ماه پیش از بارداری واكسن سرخجه برای زنانی كه ایمنی ندارند، تجویز شود. واكسن دیگری كه معمولا از آن غفلت می‌شود، یادآور «دیفتری – كزاز» است كه باید هر 10 سال یك‌بار تزریق شود. و نکته آخر اینکه، اگر روش پیشگیری از بارداری‌تان را متوقف كرده‌اید، برای انجام هر آزمایش یا تصویربرداری – مانند عكس‌های رادیولوژی – مسوول مربوطه را در جریان قرار دهید.

 

منبع : salamat.ir