2050h
 غذای افرادی که تک خوری می ‌کنند، تنوع غذایی ندارد این در حالی است که یکی از عوامل بیماری و سوء تغذیه، نداشتن تنوع غذایی است.رژیم‌ های مبتنی بر تک خوردن نه تنها نیاز بدن را تامین نمی ‌کند بلکه باعث ایجاد دلزدگی و در نتیجه حرص و ولع برای مصرف غذاهای مختلف می‌ شود

آب درمانی به دلیل تأمین نشدن مواد مغذی آب، سبب ورم سلولی می‌شود. در ورم سلولی میزان آب در سلول‌های بدن افزایش می‌یابد.
برلیانت بزرگمهر، متخصص تغذیه و دبیر انجمن تغذیه ایران  گفت: مردم ما به تنهایی به کاهش وزن خود اهمیت زیادی می‌دهند و به سلامتی خود، ‌ همچنین به تأمین مواد مغذی توجهی نمی‌کنند.
وی افزود: در بسیاری از موارد مردم نزد افراد غیر متخصص یا به طور خودسرانه از رژیم‌های غذایی نامناسب استفاده می‌کنند، رژیم تک‌خوری که در آن فرد سه روز پشت سر هم مرغ یا کرفس مصرف می‌کنند از رژیم‌های نامناسب به شمار می‌رود که این رژیم از خارج از کشور به ایران وارد شده است.
این متخصص تغذیه ادامه داد: ‌در رژیم‌های تک‌خوری به دلیل نبود تنوع غذایی، فرد دچار کمبود تغذیه‌ای می‌شود به خصوص به دلیل جذب برخی مواد معدنی لازم برای بدن با مواد معدنی دیگر هضم و جذب غذای فرد با مشکل مواجه می‌شود.
بزرگمهر عنوان کرد: ‌ رژیم‌های پروتئینی که در آن فرد از پروتئین و چربی زیاد استفاده می‌کند اشکالاتی از جمله ناراحتی قلبی به دلیل مصرف زیاد چربی و نقرس به دلیل مصرف زیاد پروتئین برای فرد ایجاد می‌کند.
دبیر انجمن تغذیه ایران با اشاره به مواد مغذی ناکافی در هر رژیم‌های بسیار کم کالری بیان کرد: رژیم‌های بسیار کم کالری برای فرد قابل تحمل نیست. رژیم باید به صورتی باشد که فرد در تمام عمر آن را رعایت کند.
وی تصریح کرد: رژیم‌های آب درمانی که در آن فرد به جای غذا، از آب استفاده می‌کند و رژیم نامناسبی برای فرد قلمداد می‌شود، آب نمی‌تواند جانشین خوبی برای غذا باشد، زیرا مصرف زیاد آن به دلیل تأمین نشدن مواد مغذی بدن سبب ورم سلولی می‌شود در ورم سلولی، میزان آب در سلول‌های بدن فرد افزایش می‌یابد، این افزایش آب خطرهای زیادی برای وی به همراه دارد.
این متخصص تغذیه اظهار داشت: رژیم گیاهخواری به صورت مصرف شیر و لبنیات، مصرف تخم‌مرغ همچنین مصرف مرغ و شیر و تخم‌مرغ به تنهایی رعایت می‌شود، اینگونه رژیم‌ها سبب کمبود پروتئین و اسید آمینه کافی برای بدن همچنین کمبود کلسیم و ایجاد فقر آن فرد می‌شود.
بزرگمهر ادامه داد: مهم‌ترین اشکال ایجاد شده برای بدن در رژیم‌های گیاهخواری، کمبود ویتامین B۱۲ است. این ویتامین به تنهایی در منابع حیوانی وجود دارد. کمبود ویتامین B۱۲ سبب کم‌خونی وخیم، ناراحتی‌های عصبی و در ‌‌نهایت مرگ فرد می‌شود.