webmd_rm_photo_of_seizure_illustration
اختلالات ميزان قند خوني ، بيماري كليوي ، بيماري كبدي از علل مهم و شايع تشنج هستند.عفونت‌های ویروسی، سوء تغذیه و مصرف الکل و دخانیات   هم می ‌تواند باعث ایجاد این بیماری در افراد شود.

پرویز بهرامی متخصص مغز و اعصاب و دبیر یازدهمین کنگره بین المللی انجمن صرع ایران درباره علت بیماری صرع گفت: درباره صرع باید بگویم صرع اختلالی در کارکرد مغز است تا یک بیماری و علت‌های زیادی می‌تواند داشته باشد و یا حتی ممکن است بدون علت خاصی بروز کند که بر اساس علت آن انواع متفاوتی دارد مثلاً در صرع‌های کانونی فقط قسمتی از مغز درگیر می‌شود.
وی افزود: 60 درصد، صرع بدون علت است و زمان شیوع آن نیز می‌تواند از آغاز تولد هر شخص تا سنین نوجوانی و بزرگسالی باشد. صرع می‌تواند به دنبال تروماها و آسیب های حین زایمان  به ناحیه سر در زمان نوزادی ایجاد شود، به دلیل عفونت در دوران شیرخوارگی اتفاق بیفتد و یا با علائمی همچون تب از سن پنج ماهگی تا پنج سالگی به عنوان شایع ترین علت تشنج، بروز کند.
وی خاطرنشان کرد: بیماری صرع ممکن است در اثر سایر بیماری‌های مغزی و متابولیک و یا در دوره نوجوانی و جوانی در اثر ضربه های مغزی، انواع تومورهای مغزی و یا اختلالات متابولیک بروز کند.
متاسفانه سوء مصرف انواع مواد به خصوص داروهای نیروزا مانند ترومادول در جوانی یکی از علت های مهم بروز و ابتلا به صرع است.
دبیر یازدهمین کنگره بین المللی انجمن صرع ایران گفت: بروز بیماری‌هایی هچون آلزایمر و یا سکته های مغزی در سنین بالا ، ضایعات فراگیرتر مانند تومورهای مغزی، ضربه های مغزی و اختلالات عروقی مغز در اثر بیماری دیابت، ممکن است منجر به بروز صرع شود. بنابراین براساس علت وقوع صرع درمان دارویی و یا جراحی برای بیماران انتخاب می‌شود.
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به تشخیص پزشک، درمان صرع قطعی است یا خیر گفت: درمان صرع را نمی‌توان صدرصد عنوان کرد اما بین 60 تا 70 درصد بیماران مبتلا به صرع با دارو کنترل  می‌شوند و هر دوره درمان لازم است به طور متوسط حدود سه سال ادامه داشته باشد و به جرات می‌توان گفت 70 درصد بیماران صرع به درمان‌ها پاسخ می‌دهند و بهبود می یابند.
بهرامی افزود: خیرگی و قطع ارتباط شخص با محیط به عنوان مثال پلک زدن و بوهای خاص، تغییر در فاصله و شکل اشیاء، دست و پا زدن و خارج شدن کف از دهان و قرارگرفتن زبان در بین دندان ها از علائم شایع بیماری صرع است که این علائم بین سه تا پنج دقیقه طول می کشد.
وی اظهار داشت: در دوران نوجوانی شایع ترین علت صرع  ضربه های مغزی و سوء مصرف مواد مخدر از جمله روان گردان ها مانند ترامادول است که می تواند بسیار خطرناک باشد.
طبق آمارهای جهانی تقریبا یک درصد مردم جهان مبتلا به صرع هستند که در کشور ایران هم اگر جمعیت کشور را 70 میلیون نفر در نظر بگیریم حدود 700 هزار نفر مبتلا به بیماری صرع هستند.
دبیر یازدهمین کنگره بین المللی انجمن صرع ایران افزود: باورهای نادرست درباره صرع در تمام کشورها وجود دارد به خصوص در ایران که کمی نسبت به سایر کشورها پررنگ‌تر است به عنوان مثال این باور عمومی شایع است که یک فرد مبتلا به صرع نمی‌تواند ازدواج کند. باید بگویم با مصرف دارو این بیماری کنترل شده و حدود 70 درصد قابل درمان و بهبود است بنابراین برای افزایش آگاهی افراد نیاز به برگزاری کلاس‌های آموزشی در جامعه است.
وی در پایان یادآور شد: در جهان دانشمندان بزرگی از جمله ناپلئون بناپارت ، داستایوفسکی ، آلفرد نوبل “برنده جایزه نوبل “، ژولیت سزار به صرع مبتلا بودند وعلیرغم فقدان درمان های مناسب در آن زمان؛ به انجام فعالیت های خود مشغول بودند. بنابراین با پیشرفت علم و درمان جدید صرع امروزه افراد مبتلا به صرع می توانند زندگی بهتری نسبت به گذشتگان داشته باشند.
بهرامی گفت: یازدهمین کنگره بین المللی انجمن صرع ایران در راستای تبادل تجربيات و ارتقاء هرچه بيشتر سطح دانش در زمينه صرع از تاریخ هشتم الی دهم بهمن ماه در سالن همایش های رازی برگزار خواد شد که از پژوهشگران درخواست می شود، خلاصه مقالات خود را حداكثر تا تاريخ 15 مهرماه 93 به دبيرخانه اين كنگره ارسال نمايند.
 وي محورهای اصلي كنگره را، پاتولوژی و پاتوفيزيولوژی صرع، pitfall های تشخيص در صرع، بررسي های پاراكلينيك، جنبه های روانی-اجتماعی صرع، توان‌بخشی، درمان دارويی، فارماكولوژی بالينی در صرع، صرع اطفال، سايكولوژی و صرع، درمان جراحی، داروهای ضد تشنج، روش هاي پيشگيري از صرع، كاربردهای MEG در صرع، صرع super status، صرع و تغذيه، تشخيص و درمان صرع در بخش‌های مراقبت ويژه و گزارش موارد آموزنده و جالب عنوان كرد.