12-swimming-300x197

با شنا می ‌توان به وزن دلخواه رسید و مهم تر از برای وزن، تناسب اندام و هماهنگی بهتر عضلات و انعطاف پذیری مناسب است که به نحو مطلوبی به دست می ‌آید.

زمین خوردگی و آسیب به ناحیه لگن یکی از مهمترین مشکلات دوره کهنسالی است. استخوان های افراد مسن (بالای 70 سال) به دلیل پوکی استخوان استقامت لازم را ندارد و حتی یک زمین خوردن ساده نیز ممکن است منجر به خانه نشینی سالمند شود.

تحقیقات نشان می دهد که ورزش و تحرکت سالمند گرچه یک عامل مهم برای سلامت است ولی هر ورزشی برای سالمندان توصیه نشده است.

در این تحقیقات 1700 داوطلب 70 سال به بالا مورد بررسی قرار گرفته اند و نتایج نشان می دهد که ورزش نامناسب یکی از مهمترین دلایل زمین خوردن و صدمات استخوانی در سالمندان است.

در ادامه این تحقیقات آمده است که سالمندان باید از انجام ورزش های شدید و خطرناک اجتناب کنند و به انجام ورزش هایی مانند پیاده روی، یوگا و شنا بپردازند.

در این میان ورزش شنا بیشتر از سایرین توصیه شده است؛ چراکه علاوه بر تقویت عضلات، استخوان ها و سیستم گردش خون، باعث بهبود عملکرد سیستم تنفسی می شود؛ به علاوه خطر زمین خوردگی و سقوط نیز در این ورزش وجود ندارد. البته محققان به سالمندان توصیه می کنند که همواره از استخرهای کم عمق استفاده کنند.

یکی از دیگر از مهمترین مزیت های ورزش شنا برای سالمندان، افزایش تعادل در آنان است.

طبق گزارش های ارایه شده توسط محققان دانشگاه سیدنی غربی استرالیا، تجربه زمین خوردن از بین هر سه سالمند در یک نفر وجود دارد.

ورزش منظم در سالمندان علاوه بر حفظ سلامتی، برای جلوگیری از آلزایمر و افسردگی نیز توصیه شده است.