anti-diarheal

مصرف بیش از حد ملین ها قادر است سندرم روده تنبل را باعث شود. در این حالت روده قادر به انجام عملکرد خود نیست.

امروزه مصرف ملين ها براي کاهش وزن، به يک روش لاغري در سراسر جهان تبديل شده است که بسياري از افراد از جنبه هاي علمي آن اطلاع کافي ندارند. ملين ها با سرعت بخشيدن به روند هضم باعث افزايش تخليه روده ها مي شوند.

محققان مي گويند به طور معمول بيش از ۴۷ درصد از زنان در سراسر جهان که قصد کاهش وزن سريع دارند، به خوردن ملين رو مي آورند. اما آيا استفاده از ملين ها براي کاهش وزن روش درستي است يا نه؟ و عوارض جانبي مصرف مداوم آن ها چيست؟

اطلاعات درباره مصرف ملين ها:

ملين ها مانند بیزاکودیل، سنا، رولاکس و… که اغلب به صورت قرص یا کپسول عرضه مي شوند، براي سرعت بخشيدن به روند هضم و پيشگيري از يبوست به کار می روند. به افرادي که دچار يبوست مزمن هستند، مصرف ملين ها توصيه مي شود تا حرکت روده ها منظم شود. مصرف منظم و مداوم ملين براي سلامت تهديد جدي به حساب مي آيد زيرا، تمام ماده مغذي را از بدن با سرعت زياد دفع مي کند.

از دست دادن آب

براي دفع ضايعات بدن، روزي ۲ بار قرص ملين مصرف مي شود. ملين ها سموم را از بدن دفع مي کند و با تاثير بر روده ها گاز معده را تخليه مي کند. اما پزشکان سراسر دنيا معتقدند که اين راه براي کاهش وزن خيلي موثر نيست.

مصرف ملين ها براي مدت طولاني در متابوليزم کلي و روند هضم اختلال ايجاد مي کند و باعث دفع آب زياد از بدن مي شود. در اين شرايط انرژي بدن نيز کاهش مي يابد. با دفع زياد مايعات احتمال مرگ ناگهاني و آسيب ديدن اعضاي حساس و مهم بدن و از کارافتادگي کبد نيز وجود دارد.

تاثير کوتاه مدت و درازمدت ملين ها:

ملين ها مي تواند تاثيرات کوتاه مدت و درازمدت بگذارد. اين تاثير از يک فرد به فرد ديگر و بر حسب شيوه زندگي و ميزان تغذيه متفاوت است. عوارض کوتاه مدت مصرف ملين ها شامل حالت تهوع، استفراغ و اسهال است. درد شکم در زنان نيز به علت مصرف ملين است بنابراين براي پيش گيري از وخيم تر شدن علايم قاعدگي، از مصرف آن ها صرف نظر کنيد.

علايم شايع و درازمدت مصرف ملين ها نيز شامل اختلال در کار روده ها و کبد است. علاوه بر آن به علت کاهش ميزان آب بدن، فرد دچار کک و مک، جوش و چروک مي شود. همچنين به علت دفع الکتروليت هاي بدن روي پيام رساني عصبي در بدن تاثير منفي مي گذارد.

جايگزين هاي طبيعي:

۱ – آب: براي کاهش سريع وزن به ميزان نياز آب مصرف کنيد. آب سرعت هضم را افزايش مي دهد.

۲ – آلو بخارا: منبع غني ويتامين A و پتاسيم است. درمان عالي رفع يبوست است زيرا روند هضم را تنظيم مي کند. آلو را ناشتا مصرف کنيد تا مانع يبوست شود.

۳ – آب نارگيل: در رفع يبوست موثر است.

۴ – گياهان بنشني: اين گياهان غني از فيبر را مي توان به طور روزانه در وعده صبحانه مصرف کرد.

5 – چغندر قرمز و کلم برگ: به سالاد چغندر و کلم برگ و کرفس اضافه کنيد زيرا براي تنظيم روند هضم مفيد است. مصرف روزانه آب هر يک از اين گياهان در کاهش وزن نيز موثر است.

* ملين هاي گياهي مانند ملين هاي شيميايي مي تواند براي سلامت مضر باشد.

بايدهاي مصرف ملين:

* در صورت رعايت برنامه غذايي متعادل مي توان براي کاهش وزن به مدت کوتاه (کمتر از ۵ روز) از ملين استفاده کرد.

* ملين ها را تنها براي رفع يبوست و با تجويز پزشک مي توان مصرف کرد.

* خواب و استراحت کافي براي حفظ انرژي بدن لازم است.

* در زمان مصرف ملين بدن را گرم نگه داريد تا جريان خون باعث تاثيرگذاري ملين در تمام بدن شود.

نبايدهاي مصرف ملين:

۱ – مصرف منظم آن مي تواند اعتيادآور باشد.

۲ – مصرف ملين براي زنان باردار و افرادي که تخمدان هاي پلي کيستيک دارند، ممنوع است.

۳ – مصرف ملين براي کودکان اکيدا ممنوع است. زيرا مي تواند باعث حرکت بيش از حد روده و مرگ ناگهاني شود.

۴ – هرگز نبايد ملين ها را با داروهاي ديگر مخلوط کرد.

۵ – مصرف ملين براي کاهش وزن به هيچ وجه توصيه نمي شود.