large
اگر ناراحتی و درد قلبی شما در اثر یک مورد جدّی و خطرناک مثل حمله قلبی باشد، در این مواقع در ناحیه قفسه سینه فشردگی و سنگینی، و در ناحیه معده احساس سوزش خواهید کرد.

سوزش سر دل در فرد دیابتی و افراد دارای سابقه بیماری قلبی، عروقی مربوط به معده نمی‌شود.
رضا رحمانی فوق تخصص قلب و عروق  گفت: گاهی دردهای قلبی خود را با علائم گوارشی نشان می‌دهد، در این هنگام مریض با احساس سوزش سر دل به پزشک مراجعه می‌کند و علائمی غیر از درد قفسه سینه دارد.
 وی افزود: سوزش سر دل را در آقایان بالای ۴۰ سال، فرد دیابتی همچنین در افراد دارای سابقه بیماری قلبی مربوط به بیماری‌های معده نمی‌دانیم به خصوص که این مسئله پس از فعالیت و استرس فرد به وجود آمده باشد.
 این فوق تخصص قلب و عروق ادامه داد: عصب‌های تحتانی قلب در هنگام سکته درد می‌گیرد و فرد علائمی شبیه بیماری‌های گوارشی چون سنگ کلیه، صفرا و رفلکس معده دارد، علاوه بر این علامت علائم همراه آن از بیماری سوال می‌شود اینکه فرد به استرس عصبی دچار شده است یا بیماری‌هایی چون قند، ‌چربی و فشار خون در وی مشاده می‌شود.
 رحمانی ادامه داد: گاهی مرد ۴۰ ساله سیگاری با علامت سوزش سر دل به پزشک مراجعه می‌کند، برخی بدون توجه به اینکه وی در شرف سکته قلبی قرار دارد به وی داروهای بیماری گوارشی می‌دهند، در این هنگام باید از این بیمار نوار قلب گرفت تا بتوان سکته قلبی را در این فرد تشخیص داد.
وی تصریح کرد: علاوه بر نوار قلبی از آزمایش و تست ورزش همچنین در مراحلی از آنژیوگرافی به منظور تشخیص سکته قلبی در فرد استفاده می‌کنیم، هنگامیکه از مبتلا نشدن فرد به بیماری قلبی مطمئن شدیم وی را به متخصص گوارش ارجاع می‌دهیم. صرف گرفتن شرح حال نمی‌توان وجه متمایزی بین سوزش سر دل در سکته قلبی و بیماری گوارشی یافت.
 این فوق تخصص قلب و عروق تصریح کرد: در صورتیکه فرد سیگاری بالای ۴۰ سال به سوزش سر دل مبتلا می‌شود به طور حتم به وجود بیماری قلبی در خود فکر کند.