cancer1

جدیدا توجهات بسیاری به سرطان سینه  شده، ولی  منظور  ما جلوگیری از سرطان‌هاست نه اطلاع  دادن در مورد  نحوه روبرو شدن با آن‌ها، چیزهایی بالاتر از روبان صورتی، در این بخش به نکاتی برای  درمان واقعه پیش از وقوع اشاره خواهیم داشت. توصیه هایی در ارتباط با ۵ نوع سرطان مهم دیگر که بدر حد سرطان سینه مهم‌اند و برای خانمها خطراتی جدی‌! خبر  نوید بخش و مهم این است که برای از بین بردن این غول‌های زرنگ، هزار ویک شیوه وجود دارد.

روبان صورتیِ ظریف به عنوان سمبل سرطان سینه در سال ۱۹۹۱ پا به عرصه ظهور گذاشت، اما پیش از این تاریخ مردم در غفلت و بی‌خبری از این بیماری مرموز به‌ سر می‌بردند. اما هرساله در ماه اکتبر این سمبل را بر روی شیشه عطرها تا کلاه لیدرهای فوتبال می‌توان مشاهده کرد، تا جایی که هیچ کسی دوران غفلت و بی‌خبری از سرطان را به یاد هم نمی‌آورد.

و پیامدهای ارزشمند آن: پرده‌برداری از رازهای سرطان سینه، دستاوردهای عظیمی در عالم پزشکی به ارمغان آورد، از آن جمله می‌توان به ماموگرافی سه بعدی اشاره نمود و زنان غده‌هایی که گاهی روی بدنشان ظاهر می‌شود، بسیار موشکافانه پیگیری می‌کنند. با چنین دستاوردهای ارزشمندی ۶۱٪ از تومورهای سرطانی که درمخفی‌ترین نقاط بدن در مراحل اولیه در حال رشد و در عین حال قابل درمان بودند کشف شده‌اند.

در حالی که هشدارها درباره سرطان سینه سربه فلک کشیده، اغلب ما همچنان در خواب غفلت به سر برده و از انواع دیگر و مهلک‌ترِ سرطان‌هایی که جان زنان را به شدت تهدید می‌کند، بی‌خبریم. در همه پرسی‌های اخیر مشخص شد، فقط ۲۲% از مردم دقیقا مطلع هستند که سرطان ریه مهلک‌ترین سرطانی است که عامل مرگ و میر زنان است.

دکتر گراهام کولدیتز، نائب رئیس مرکز پیشگیری و کنترل سرطان معتقد است: برخی از سرطان‌ها طی ۱۰ سال یا حتی بیشتر گسترش می‌یابد، اما خوشبختانه زمان به نفع شماست و شما برای پیشگیری از ابتلا به سرطان اقدامات فراوانی می‌توانید انجام دهید. در اینجا به چند نمونه از این اقدامات برای کاهش خطر ابتلا به ۵ مورد از مهلک‌ترین سرطان‌ها اشاره می‌کنیم.

 سرطان ریه

مهلک‌ترین سرطان در بین زنان، که ۲۶٪ از مرگ و میرهای زنان ناشی از این سرطان می‌باشد.
سالانه این سرطان در ۹۴۰۰۰ زن تشخیص داده می‌شود که از این آمار، ۷۰۰۰۰ نفر از آنان بر اثر این سرطان جان خود را از دست می‌دهند.
۳۰۰۰ نفر از این زنان که هر ساله بر اثر سرطان ریه جان خود را از دست داده‌اند خودشان به شخصه سیگاری نبوده و فقط در معرض دود سیگار قرار داشتند.
۱۰ ٪ از کل بیمارانی که از سرطان ریه رنج می‌برند، هیچگاه لب به سیگار نزده‌اند.

اصلی‌ترین عوامل خطر

سیگار مهم‌ترین عامل ابتلا به سرطان ریه در بین افراد سیگاری است. همچنین گاز رادون، گازی طبیعی و فاقد بو که از جدارهای دیوار و ترک‌های خانه قابل نفوذ است، در صدر لیست عوامل ایجاد کننده سرطان ریه قرار دارد.

راهکار ضد سرطانی

اگر سیگاری نیستید، هیچ‌گاه سیگاری نشوید. این را اصلا شوخی تلقی نکنید، تحقیقات اخیر حاکی از آن است که ۴۱٪ از زنان اولین سیگار خود را در دهه بیست یا سی سالگی روشن کرده‌اند.
فرقی ندارد که چه دودی وارد ریه خود می‌کنید، همگی خطرناکند: نرخ سرطان در بین افرادی که سیگارهای لایت مصرف می‌کنند با آنهایی که به طور مرتب سیگار مصرف می‌‌کنند، چندان تفاوتی ندارد. چه یک وجب چه صد وجب! محققان بر این باورند که: ترک سیگار در اواسط چهل سالگی، حداقل ده سال به عمر شما می‌افزاید. دیگر چه آرزویی دارید!
نحوه تنفس خود را چک کنید. اگرچه سی تی اسکن ریه تا سن ۵۵ سالگی ضرورتی ندارد اما اگر سابقه مصرف سیگار، سرفه‌های مکرر، تنگی نفس نامتعارف یا خس خس سینه و سرفه‌های خونی داشتید، از پزشک خود درخواست کنید تا برایتان سی‌تی اسکن ریه انجام دهد.
میزان گاز رادون را در منزل خود بسنجید. کیت تست این گاز موجود است، یا با گروه‌هایی که چنین خدماتی ارائه می‌دهند تماس بگیرید.

 سرطان پوست

هر ۵۷ دقیقه یک نفر بر اثر ملانوما که تبدیل به سرطان پوست می‌شود، جان خود را از دست می‌دهد.
۴٪ از کل شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان را انواع ملانوما به خود اختصاص می‌دهد.
ملانوما شایع‌ترین نوع سرطان بین افراد ۲۵ تا ۲۹ سال است.
ازهر ۵ نفر، ۱ نفر در طول حیات خود به سرطان پوست مبتلا می‌گردد.
در سال جاری این سرطان در بین ۳۲۰۰۰ زن تشخیص داده شد.

اصلی‌ترین عوامل خطر

دکتر ابرار کورشی، معتقد است که: تشعشعات مضر نور خورشید به سلول‌های پوستی صدمات جبران ناپذیری وارد می‌کند، که در طی سالیان متمادی منتج به سرطان‌های پوست می‌شود. همچنین وی با توجه به تحقیقاتی که انجام داده، اذعان می‌دارد که برنزه کردن با درجه ۵ یا بیشتر در سن ۲۰ سالگی خطر ابتلا به ملانوما را تا ۸۰٪ افزایش می‌دهد.
برنزه کردن با سولاریوم یکی از عوامل خطرزاست، زیرا مقادیر زیادی از تشعشات را در مدت بسیار کوتاهی به بدن شما می‌تاباند. تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که به صورت مصنوعی خود را برنزه می‌کنند، خطر ابتلا به ملانوما در آنها ۲۰٪ بیشتر از افرادی است که هیچگاه اقدام به برنزه کردن ننموده‌اند، و این خطر در افرادی که در سن زیر ۳۵ سالگی اقدام به برنزه کردن نموده‌اند، دو برابر است.

اقدامات ضد سرطانی

برخی از اثرات مخربی که در دوران نوجوانی به پوست وارد می‌شوند، جبران ناپذیر است. اما با یک سری اقدامات پیشگیرانه برخی از سرطان‌ها قابل درمان است، از آن جمله می‌توان به سرطان سلول‌های basal و squamous پوست اشاره نمود که اگرچه بسیار شایع‌اند، اما قابل درمان بوده و چندان مهلک نیستند.

از کلاه و لباس‌هایی که دربرابر تشعشات خورشید مقاوم هستند استفاده نمائید. لباس‌های ضخیم که بافتی درهم تنیده دارند و از الیاف مصنوعی تولید شده‌ باشند، محافظان خوبی برای پوست محسوب می‌شوند. ترجیحا لباس‌هایی که برچسب UPF “محافظت در برابر تشعشعات مضر” دارد را تهیه نمائید.

لایه ضخیمی از ضد آفتاب به پوست خود بمالید که SPF آن حداقل ۳۰ باشد. البته تفاوتی ندارد که هوا آفتابی با تشعشعات خورشید یا ابری باشد و یا حتی از عینک آفتابی استفاده نموده‌اید یا خیر، در هر حال استفاده از ضد آفتاب کاملا ضروریست. دکتر کورشی معتقد است: برچسب ضدآب را جدی نگیرید چنین داستانی وجود ندارد.
به جای آن، هر دو ساعت یک‌بار کرم ضدآفتاب خود را تجدید کنید (به‌ویژه اگر شنا کرده یا بسیار عرق می‌کنید) نسبت به بازوها و پاهای خود بسیار حساس باشید زیرا سرطان ملانوما در زنان این قسمت‌ها را درگیر می‌کند.

اگر خال‌های مشکوکی در بدنتان پدیدار شد به متخصص پوست مراجعه کنید. دکتر کورشی می‌گوید: اگر تغییری در اندازه، رنگ و ماهیت خال‌های شما بوجود آمد، محتاط باشید و به پزشک مراجعه کنید.

 سرطان روده

میزان نجات و بقای افراد مبتلا به سرطان به ۶۵٪ رسیده که در مقایسه با چهار دهه قبل، ۵ سال بیشتر شده است. (در چهار دهه قبل ۴۹٪ بود)
هر ساله ۶۴۰۰۰ زن مبتلا به این سرطان تشخیص داده می‌شوند؛ که از این آمار حدود ۲۵۰۰۰ نفر از آنان جان خود را از دست می‌دهند.
جایگاه سومین سرطان شایع در بین زنان را به خود اختصاص داده است.

اصلی‌ترین عوامل خطر

از پیشینه خانوادگی خود مطلع باشید. اگر در والدین شما یا خواهر و برادرانتان، پیش از سن ۵۵ سالگی تشخیص سرطان روده داده شده ، خطر ابتلای شما دوبرابر خواهد بود. زیرا تقریبا از هر ۴ نفر ۱ نفر این بیماری را از خانواده خود ارث می‌برد .

زنانی که روزانه دو یا سه لیوان مشروبات الکلی مصرف می‌کنند، خطر ابتلای آنان به سرطان روده ۸٪ بیشتر از افرادی است که فقط یک لیوان می‌نوشند یا اصلا لب به مشروبات الکلی نمی‌زنند؛ به‌علاوه مطالعات دیگری نشان داده که مصرف سیگار خطر ابتلا به سرطان روده را تا ۵۰٪ افزایش می‌دهد.

راه‌کارهای ضد سرطانی

انجام آزمایشات و درمان‌های پیشرفته درمراحل اولیه تا حد قابل توجهی جان افراد را نجات داده است، تا حدودی به این دلیل که پلیپ‌های مشکوک پیش از تبدیل به سلول‌های سرطانی از بدن فرد مبتلا خارج شده‌اند. با این وجود، مگر در مواردی که فردی مبتلا به سرطان روده در خانواده داشته باشید، پیش از سن ۵۰ سالگی نیازی به کلونوسکوپی احساس نمی‌شود. پس هم‌اکنون چه باید کرد؟

به صدای دل و روده خود گوش کنید. انقباضات دائم عضلات شکم، نفخ، گاز معده و دردهای شکمی شایع‌ترین خط قرمزها هستند.(و همچنین مدفوع نرم همراه با خون و یبوست مزمن)

کولدیتز معتقد است: همواره تناسب اندام خود را حفظ نموده و فعالیت بدنی داشته باشید، زیرا این دو عامل قند خون که محرک سرطان است را کنترل می‌کند.

مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده را محدود کنید. مطالعات حاکی از آن است که این غذاها خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند؛ متخصصان خاطرنشان می‌کنند که مصرف گوشت قرمز، سوسیس و کالباس و گوشت خوک را به کمتر از سه وعده در هفته کاهش دهید.

 سرطان دهانه رحم و تخمدان

سالانه حدود ۱۲۰۰۰ مورد سرطان دهانه رحم در بین زنان تشخیص داده می‌شود؛ که در حدود ۴۰۰۰ نفر از این موارد جان خود را از دست می‌دهند.
حدود ۲۰۰۰۰ نفر نیز مبتلا به سرطان تخمدان تشخیص داده می‌شوند که مهلک‌ترین سرطان ناحیه تناسلی بدن است؛ هر ساله ۱۵۰۰۰ زن بر اثر این سرطان جان خود را از دست می‌دهند.
۱۱٪ از سرطان‌های تخمدان در زنان زیر ۴۵ سال دیده می‌شود.
در ۹۱٪ از موارد در صورت تشخیص در مراحل اولیه و همچنین تشخیص محل درگیر سرطان دهانه رحم، ۵ سال به عمر مبتلایان افزوده می‌شود. تقریبا در نیمی از موارد در مراحل اولیه به درستی تشخیص داده شده و قابل درمان است.

اصلی‌ترین عوامل خطر

روابط جنسی ناسالم یکی از دلایلی است که منجر به شیوع ویروس‌های عفونی شده و منتج به سرطان دهانه رحم می‌گردد، حداقل ۱۲نوع بیماری با این نوع از عفونت‌ها مرتبطند.

راهکارهای ضد سرطانی

تست پاپ‌اسمیر بسیاری از سلول‌های دهانه رحم که در خطر ابتلا به سلول‌های سرطانی دهانه رحم هستند را نشان می‌دهد؛ امروزه متخصصان خاطر نشان می‌کنند که انجام این تست هر سه سال یک‌بار کفایت می‌کند. اگر شما زیر ۲۷ سال سن دارید واکسن مبارزه با ویروس‌های عفونی ناحیه تناسلی برایتان موثر است. راهکارهای دیگر:

دکتر کارن لوو رئیس مرکز بیماری‌های انکولوژی زنان و زایمان در دانشگاه تگزاس و مرکز سرطان اندرسون معتقد است که: همیشه نسبت به علائم هشیار باشید. اگر شکم شما دائما نفخ می‌کند (پرچم قرمزی برای سرطان تخمدان) یا اگر عادت ماهانه‌های شدید و نامنظم دارید (از علائم هر دو سرطان ) به پزشک خود اطلاع دهید.

ازپیشینه خانوادگی خود مطلع باشید. اگر از آن دسته افرادی هستید که در پیشینه خانوادگی شما سرطان سینه‌ یا تخمدان و یا رحم وجود داشته، باید بسیار محتاط باشید و به اعتقاده دکتر لوو: بعد از سن ۳۰ یا ۴۰ سالگی؛ بعد از مادر شدن باید تخمدان را از بدن شخص مستعد خارج نمود.

در مصرف قرص دقت کنید. برخی از قرص‌ها خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش داده و در عوض خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می‌هند. با پزشک خود مشورت کنید که بر اساس پیشینه خانوادگی شما مناسب‌ترین تصمیات را اتخاذ کند.

اهمیت وزن

۲۰٪ از سرطان‌های منجر به مرگ در زنان ارتباط مستقیمی با اضافه وزن آنان دارد و خطر ابتلا به سرطان را از چند جهت افزایش می‌دهد. دکتر کارن از مرکز سرطان اندرسون می‌گوید: چند کیلو اضافه وزن، میزان ترشح استروژن را افزایش داده و منجر به رشد سریع و غیرقابل کنترل هورمون‌های مرتبط با سرطان می‌گردد. در سرطان‌های دیگر مانند سرطان روده هم اضافه وزن منجر به افزایش قند خون و خطر ابتلا به سرطان روده را برای فرد به همراه دارد.

اگر چند کیلو اضافه وزن دارید، در این صورت چاره‌ای جز تغییر برنامه غذایی خود ندارید. تحقیقات نشان می‌دهد که بی‌تحرکی خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها را افزایش می‌دهد، شاید همه اینها به دلیل افزایش قند خون باشد.

شاید باشگاه رفتن تنها چاره کار نباشد؛ دکتر کلدز معتقد است: یک ساعت عرق کردن تمام صدمات ناشی از نشستن‌های طولانی را جبران نخواهد کرد. کافیست هر نیم ساعت یک‌بار از جای خود بلند شوید و قدم بزنید.

و حرف آخراینکه دانش خود را درباره سرطان سینه، راه‌های پیشگیری وهمچنین درمان آن افزایش دهید. 

منبع-http://ibanoo.ir