Pancreas-anatomy

لوزالمعده در جریان عارضه التهاب لوزالمعده ، به تدریج توانایی خود در تولید آنزیم های هضم کننده و هورمون های لازم برای سلامت بدن را از دست می دهد.

رییس بخش داخلی بیمارستان امیراعلم با اشاره به اینکه ورم لوزالمعده بیماری است که همه گروه‌های سنی را درگیر می‌کند، گفت: از آنجاکه اغلب مبتلایان به این بیماری دیرهنگام به پزشک مراجعه می‌کنند یا پزشکان بیماری را دیر تشخیص می‌دهند، درمان آن بیشتر جنبه تسکینی یافته و به این ترتیب بیماری پیشرفته، غیرقابل درمان می‌شود.

دکتر سیدمحمود اسحاق حسینی  گفت: ورم لوزالمعده بیماری نسبتا شایعی است و در ایران بیشترین افرادی که درگیر این بیماری می‌شوند سابقه سنگ‌های صفراوی دارند. بیمارانی که در کشورهای دیگر ورم لوزالمعده دارند بیشتر به دلیل مصرف بیش از حد الکل است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیماری ورم لوزالمعده را به دو دسته حاد و مزمن تقسیم کرد و ادامه داد: علایم این بیماری ممکن است به صورت دردهای مداوم یا متناوب در ناحیه شکم، وسط و زیر جناق سینه و زیر قفسه سینه این درد احساس می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ورزشکاران رزمی کار بیشتر در معرض ابتلا به ورم لوزالمعده هستند، افزود: این ورزشکاران به دلیل سست بودن جداره شکمی بیشتر به این بیماری دچار می‌شوند. همچنین وجود بیماری اوریون، ضربه‌های نافذ یا جراحی شکم، افرادی که داروهایی از گروه کلروتیازید، کورتون، برخی از آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضد سرطان مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

این فوق تخصص گوارش بروز این بیماری را با درد شدید همراه دانست و بیان کرد: این درد با خوردن غذا تشدید و باعث تهوع، استفراغ، تورم و نفخ شکم، بی‌حالی، تب، افت فشارخون و اسهال در بیمار می‌شود که با تشدید درد، به بیمار ترکیبات مورفینی تزریق می‌شود.

رییس بخش داخلی بیمارستان امیراعلم خاطر نشان کرد: با مراجعه به پزشک و انجام رادیوگرافی، سونوگرافی، سی ‌تی ‌اسکن و آندوسکوپی می‌توان شدت بیماری را تعیین و برای درمان آن اقدام کرد.

اسحاق حسینی اولین اقدام بعد از مراجعه به پزشک را بستری بیمار دانست و اظهار کرد: بعد از بستری 24 تا 48 ساعت طول می‌کشد تا وضعیت بیمار مشخص شود. طی حملات بیماری به جای دادن ماده غذایی، سرم به بیمار تزریق می‌شود، زیرا مایعاتی که درون بدن وجود دارد، محبوس شده است.

وی ادامه داد: بعد از کنترل درد و تهوع بیمار با تشخیص پزشک رژیم غذاهای کم چرب تجویز می‌شود که به صورت وعده‌های کم حجم و متعدد در اختیار بیمار قرار می‌گیرد. تجویز داروهای آنتی اسید و مسکن نیز اغلب ضروری است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیماری که به ورم لوزوالمعده مبتلاست، ممکن است با مشکلاتی از قبیل کم شدن اکسیژن داخل ریه، نارسایی‌های مزمن کلیوی و کم شدن میزان اکسیژن داخل خون مواجه شود.

وی وجود بیش از حد کلسیم در خون، بیماری‌های متابولیک و چاقی را در بروز و افزایش این بیماری بسیار موثر دانست و در پایان توصیه کرد: بیمارانی که سنگ کیسه صفرا دارند برای درمان به موقع آن باید به پزشک مراجعه کنند تا بتوان جلوی پیشرفت این بیماری را گرفت.