heart-health

بيماري قلبي بيماري كشنده براي مرد و زن در تمام سنين و در سراسر جهان است با تغذيه درست برای سلامت قلب، مي توانيم عوامل خطرزای تهدیدکننده بيماري قلبي را از بين ببريم

حمله‌های قلبی در حالی بالاترین میزان مرگ و میر در دنیا را به خود اختصاص می‌دهد که حفظ سلامت قلب با رعایت چند نکته تغذیه‌ای سالم و نیز انجام فعالیت‌های ورزشی مناسب به راحتی تضمین می‌شود.

شهریار نوری الاصل کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه حمله‌های قلبی بالاترین آمار مرگ و میر در دنیا را به خود اختصاص می‌دهد، اظهار کرد: از جمله عوامل زمینه ساز بروز این حمله‌ها می‌توان به بالا بودن میزان کلسترول و تری گلیسرید(چربی خون) و رسوب آن در دیواره‌های عروق خون رسان عضله قلب، بالا بودن فشار خون و عدم کنترل آن و نیز افزایش استرس در زندگی‌های روزمره اشاره کرد.

وی تصریح کرد: علاوه بر این عوامل مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک، چاقی و اضافه وزن، عدم تحرک و ورزش روزانه، مصرف دخانیات، دیابت و کمبود ویتامین D و پتاسیم نیز می‌تواند در بروز این حمله‌ها نقش اساسی داشته باشد.

کارشناس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه در خصوص راهکارهایی برای داشتن قلبی سالم، عدم استفاده از چربی‌های اشباع مانند روغن جامد یا هیدروژنه در غذا و جایگزنی این روغن‌ها با روغن های مایع به ویژه روغن زیتون که سرشار از آنتی اکسیدان بوده و به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند را بسیار مفید دانست.

نوری الاصل توصیه کرد: افراد روزانه حداقل دو فنجان چای سبز بنوشند، زیرا چای سبز نقش موثری در کاهش کلسترول و کنترل فشار خون دارد.

وی خواب مناسب را نیز در سلامت قلب موثر دانست و اظهار کرد: خواب مناسب موجب آرامش فرد و جلوگیری از رسوب چربی در دیواره سرخرگ در دوران میانسالی می‌شود.

نوری الاصل مصرف نان‌های سبوس دار و نیز جایگزینی مصرف گوشت قرمز با گوشت‌های سفید مانند گوشت ماهی و مرغ را بسیار در سلامت قلب موثر دانست.

وی تصریح کرد: گوشت قرمز سرشار از چربی‌های اشباع شده است که موجب گرفتگی سرخرگ‌ها می‌شود و این در حالی است که گوشت ماهی به دلیل داشتن امگا 3 موجب کاهش خطرات قلبی می‌شود.

وی خوردن میوه‌های تازه را نیز برای داشتن قلبی سالم پیشنهاد کرد و افزود: میوه‌ای مانند گیلاس سرشار از پتاسیم و منیزیم بوده که هر دوی این عناصر نقش موثری در سلامت قلب دارند.

وی استفاده از آبمیوه‌های تازه و طبیعی را نیز پیشنهاد کرد و افزود: آب پرتقال و آب انگور تازه با داشتن آنتی‌اکسیدان می‌تواند مانع لخته شدن خون در رگ‌ها شود.

نوری الاصل همچنین کم کردن مصرف قند و شکر را برای سلامت قلب مفید دانست و اظهار کرد: مصرف سبزیجات به صورت روزانه و دانه سویا که منبع پروتئین و چربی های سالم است نیز برای سلامت قلب مفید است.

این مدرس هلال احمر استان کرمانشاه مصرف شکلات تلخ و انواع مغزها مانند آجیل به میزان حداکثر 140 گرم در هفته را نیز برای سلامت قلب مفید دانست و افزود: خوردن روزانه یک حبه سیر هم می‌تواند کمک موثری به حفظ سلامت قلب داشته باشد.

نوری الاصل علاوه بر تغذیه مناسب، تحرک کافی را نیز یکی از فاکتورهای اساسی در حفظ سلامت قلب عنوان و تصریح کرد: روزانه انجام 20 دقیقه پیاده روی برای سلامت قلب الزامی است.

این کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه همچنین بر دوری از مواد مخدر و دخانیات در جهت حفظ سلامت قلب تاکید کرد.