flu-treatments

اکنون که فصل پاییز فرا رسیده با کاهش دمای هوا، وزش باد و آغاز بارندگی، احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا افزایش پیدا می‌کند.در این بخش کم خرج ترین و به صرفه ترین مواد خوراکی مفید و موثر در بهبود علائم آنفلوانزا و سرماخوردگی را برایتان آورده ایم.

حتما بارها شنیده‌اید که پیشگیری بهتر از درمان است و این توصیه نه تنها به نفع سلامتی شما بلکه به نفع جیب شما هم هست چون از صرف هزینه قابل توجه درمان جلوگیری کند.

یک ضرب‌المثل انگلیسی می‌گوید: یک اونس پیشگیری با ارزش‌تر از یک پوند درمان است. معادل این ضرب‌المثل نیز در فرهنگ ما به چشم می‌خورد و همان جمله معروف پیشگیری بهتر از درمان است. این ضرب‌المثل‌های قدیمی به ویژه در فصل سرماخوردگی بسیار پرمعناتر و کاربردی‌تر هستند زیرا تنها اندکی آگاهی و درایت می‌تواند شما را از شر ویروس‌های فصلی که درمان آن نیز هزینه‌بر است در امان نگه دارد. اما منظور از پیشگیری چیست؟

برخی شیوه‌های مقرون‌به‌صرفه و راحت برای محافظت از خود در برابر ابتلا به این بیماری‌های فصلی شامل موارد ذیل می‌شوند:

شستن دست‌ها و رعایت بهداشت فردی

قطعا بهترین راه برای جلوگیری از شیوع آنفلوآنزا توقف انتشار این میکروب به شیوه دست به دست است. شست‌وشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون در این فصل اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. اگرچه بدیهی است که باید در هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرید اما شستن دست‌ها نیز به همین اندازه اهمیت دارد و دست کم باید تا پیش از دسترسی به آب و صابون یا مواد ضدعفونی کننده از دست زدن به وسایل و اشیاء خودداری کنید.

استراحت کافی

هیچ چیز به اندازه استرس توانایی بدن در مبارزه با بیماری‌ها را کاهش نمی‌دهد. پس مطمئن شوید در پایان یک روز پرمشغله، به خود زمان کافی را برای تمدد اعصاب و استراحت بدنی داده‌اید. سعی کنید در این موارد پس از خوردن یک شام متعادل و سالم به اندازه کافی بخوابید. در صورت کم‌خوابی، زمان بیشتری برای بهبودی و طی دوران نقاهت نیاز است و تمام تلاش‌های شما هم بی‌ثمر می‌ماند.

اما برای داشتن یک خواب آرام و راحت راه‌های بسیاری وجود دارد. به عنوان مثال افشاندن کمی روغن اسطوخودوس روی بالشت کمک می‌کند تا خوابی آرام و راحت داشته باشید. همچنین می‌توانید از گوش دادن به نوای موسیقی ملایم یا صدای طبیعت استفاده کنید. اما حتی اگر به سرماخوردگی مبتلا شدید بازهم با ماندن در خانه و استراحت نه تنها سریع‌تر بهبود می‌یابد بلکه لطف بزرگی را نیز به اطرافیان و همکاران خود می‌کنید. چراکه اگر پیش از بهبودی کامل سر کار بروید نه تنها بیماری شما تشدید می‌شود بلکه اطرافیان خود را نیز با خطر ابتلا به بیماری مواجه می‌کنید.

نوشیدن چای و دمنوش گیاهی

هر اقدامی که بتواند در طول فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا سیستم ایمنی را تقویت کند بسیار مفید و ضروری است. نوشیدن انواع چای همراه با لیمو و عسل سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. ضمن اینکه دسترسی به این ترکیبات نیز بسیار راحت است. همچنین نوشیدن چای‌ها و دمنوش‌های گیاهی دیگر نیز بسیار مفید است. علاوه بر فواید بیشمار نوشیدنی‌های گیاهی، بدن شما آب فراوانی جذب می‌کند که این مساله نیز فواید بسیاری دارد و توانایی بدن را برای مقابله با میکروب‌ها افزایش می‌دهد.

افزایش اطلاعات و آگاهی یکی از راه‌های مهم حفظ سلامت خود و خانواده‌تان است. پس با خواندن این مطالب، اطلاعات خود را نیز در اختیار خانواده و دوستان خود قرار دهید تا آنها نیز بیاموزند چگونه با رعایت این موارد ساده از ابتلا به سرماخوردگی در امان مانده یا طول درمان آنها کاهش می‌یابد.