4675798052_600x450

زمانیکه که پای لاغری در وسط باشد، خانمها حتی بدون رژیم‌های نادرست یا ترفندهای نامعمول برای  از بین بردن چربی‌هایشان، هم می توانند به تناسب اندام برسند، تغییراتی جزیی در شیوه  زندگی برایشان کافی نیست. دکتر باری سیرز با توجه به تخصصش از این تفاوتها برایمان می‌گوید. در عوض کوششهای بی‌ فایده، شیوه های سالم را جایگزین کنید. بدین منظور دکتر سیرز ما را به اطاعت از شیوه زندگی مدیترانه‌ای تشویق می‌کند.

دکتر سیرز ” در یکی از کتاب‌هایی که اخیرا به چاپ رسانده، ذکر کرده که رژیم غذایی مدیترانه‌ای، سندروم متابولیک که عامل دیابت است را زیر و رو می‌کند. همچنین التهابات را کنترل و هورمون‌ها را در بدن تنظیم می‌کند.” وی در کتاب جدیدش روش‌های بهره‌گیری از مزایای سبک زندگی مدیترانه‌ای را برشمرده، که ما را از سفر به مناطق مدیترانه‌ای بی‌نیاز می‌کند.

مصرف مواد غذایی حاوی پلی‌فنول

پلی‌فنول ترکیب شیمیایی رنگدانه‌ای موجود در میوه‌ها و سبزیجات است که تاثیری شگفت‌انگیز بر روی بدن دارد. سیرز می‌گوید : “اطلاعات ما بر اساس سال‌ها تحقیق در زمینه زیست‌شناسی حاکی از آن است که پلی‌فنول از جمله عوامل محرک فاکتو‌رهای تنظیم کننده ژنهاست.”
در پایین‌ترین سطوح، فاکتورهای تنظیم کننده ژن‌ها که تولید کننده آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی قوی هستند، فعال می‌شوند. اما مصرف حجم بیشتری از پلی‌فنول فاکتورهای تنظیم کننده‌ ‌ژن‌های کاهش التهاب را فعال می‌کند و در تمرکز بر بالاترین سطح، فعالیت آن فاکتورها، فرایند پیری را کندتر و موجب کاهش وزن می‌شود.
سیرز معتقد است: “اکثر مردم امریکا،‌ پلی‌فنول لازم را از قهوه دریافت می‌کنند که البته منبع تغذیه‌ای مناسبی نیست. به ایتالیا بروید و ببینید که چه پیش‌غذاهای معرکه‌ای می‌خورند! سبزیجات کبابی. به تبعیت از آنها یک بشقاب پر از میوه و سبزی بخورید.”

صمیمی‌ترین دوستتان، روغن زیتون خالص

در کنار مصرف مقادیر زیادی از پلی‌فنول‌ها، مقدار زیادی روغن زیتون خالص که حاوی درصد کمی امگا۶ و چربی اشباع شده که موجب التهابات سلولی می‌گردد، مصرف کنید. دکتر سیرز می‌گوید: ” التهابات در سلول‌های چربی منجر به افزایش مقاومت انسولین شده و انسولین در بدن انباشته می‌گردد.”
” این فرایند ممکن است اضافه وزن را به همراه داشته باشد، اما در صورت کاهش التهابات با مصرف پلی‌فنول، به کاهش وزن ختم خواهد شد. ” اگر روغن زیتون خالص یافتید روی همه غذاهای خود چند قطره بریزید!

ادویهِ فراوان در غذا

به اعتقاده سیرز: “ادویه‌ها منابع سرشاری از پلی‌فنول‌ها هستند.” البته این به معنای زیاده روی در مصرف آنها و تلخ کردن غذاها نیست. فقط کمی از ادویه محبوبتان را روی غذایتان بپاشید. دکتر سیرز می‌گوید: “ادویه‌جات متنوع را با وعده غذایی خود و مقدار زیادی سبزیجات رنگی میل کنید تا پلی‌فنول مورد نیاز بدنتان تامین شود.”

سنجیده بخورید

اسپیرز معتقد است: “اگر دقیق باشید مزایای هورمونی رژیم غذایی منطقه مدیترانه‌ای را به چشم خواهید دید.” بشقاب خود را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید: به اندازه یک کف دست پروتئین کم چرب کافیست و مابقی سبزیجات رنگی و کمی روغن زیتون خالص. اسپیرز اذعان می‌دارد که: ” ازجمله مزایای وعده غذای سنجیده و درست این است که تا پنج ساعت از گرسنگی و خستگی خبری نخواهد بود.”

اجتناب از کربوهیدرات‌های سفید

اسپیرز معتقد است: “هرچه کربوهیدرات‌های سفید بیشتری مصرف کنید، میزان التهابات سلولی در شما افزایش می‌یابد.” در عوض سعی کنید کربوهیدرات مورد نیاز بدن را از میوه‌ها و سبزیجاتِ حاوی کربوهیدرات تامین کنید. زیرا قند کمتری جذب بدن شده و منجر به ذخیره‌سازی کمتر انسولین می‌گردد.” در قدم اول مطمئن شوید که رژیم غذایی درستی دارید، سپس مشتاقانه آن را دنبال کنید. در غیر این صورت، تامین کربوهیدرات بدنتان را به غلات کامل محول کنید.

منبع-http://ibanoo.ir