183999_310

 در این بخش وقتی سیب زمینی سرخ کرده  ویا پیاز سوخاری را می خوریم چه اتفاقاتی در بدن رخ میدهد. به کجاهای بدن مضر است و کدامیک مضرتر است؟ باهم کالری ها  و ضرر و فایده های این دو مواد سرخ کردنی خوشمزه را می خوانیم

توصيه تمام متخصصان علم تغذيه و پزشكان اين است كه تا مي‌توانيد خوردن غذاهاي آماده و فست‌فود را محدود كنيد، اما به هرحال گاهي اوقات فست‌فودها براي شما يك لذت را فراهم مي‌آورند و نمي‌شود از آنها گذشت. اما در اين ميان انتخاب هم مسئله مهمي است،‌ براي مثال اگر براي پيش‌غذا بخواهيد انتخاب كنيد كدام يك را انتخاب مي‌كنيد: سيب‌زميني سرخ شده يا پياز سوخاري. در جدول زير خواهيد ديد كه كدام‌يك انتخاب بهتري است.

ميزان كالري: اگر سيب‌زميني سرخ شده باريك و با روغن كم و مناسب سرخ شود، حدودا 100 كالري كمتر از پياز سوخاري دارد. يادتان باشد 600 كالري تقريبا اندازه كالري يك وعده غذايي كامل است.

ميزان پروتئين: هردوي اين پيش‌غذاها از لحاظ ميزان پروتئين تقريبا مساوي هستند.

ميزان چربي! شايد تفاوت اصلي اينجا باشد، ميزان چربي خيلي زياد يك پرس پياز سوخاري واقعا مسئله مهمي است كه بايد به آن اهميت بدهيد.

ميزان چربي اشباع: مي‌دانيد كه در ميان چربي‌ها، چربي‌هاي اشباع شده از همه مضرتر و خطرناك‌تر هستند. با اين ميزان چربي مي‌شود گفت كه اصلا غذاي سالمي به حساب نمي‌آيد.

ميزان كربوهيدرات: از لحاظ ميزان كربوهيدرات تفاوت عمده‌اي ميان يك پرس سيب‌زميني سرخ‌كرده و يك پرس پياز سوخاري وجود ندارد.

ميزان فيبر: فيبرها جزء ارزش‌هاي موادغذايي هستند. از اين لحاظ سيب‌زميني سرخ‌كرده داراي مقدار بيشتري فيبر است.

ميزان قند: ميزان قند در سيب‌زميني سرخ شده بسيار ناچيز است اما پياز سوخاري مقدار مناسبی قند درخود دارد.

ميزان كلسيم: كلسيم موجود در يك پرس سيب‌زميني سرخ‌شده بسيار ناچيز است اما پيازسوخاري مقدار مناسبي از كلسيم در خود دارد.

184000_397

ميزان آهن: اگر دچار كم‌خوني از نوع فقر آهن هستيد، مي‌توانيد به سيب‌زميني سوخاري به‌عنوان يك كمك فكر كنيد.

ميزان منيزيم: در يك پرس سيب‌زميني سوخاري دوبرابر يك پرس پيازسوخاري منيزيم وجود دارد.

ميزان فسفات: در اين مورد يك پرس پيازسوخاري بهتر است چراكه فسفات بيشتري در خود دارد.

ميزان پتاسيم: اگرچه با حرارت ديدن ميزان پتاسيم كاهش مي‌يابد اما همچنان ميزان پتاسيم سيب‌زميني سرخ‌كرده بيشتر است.

ميزان سديم: ميزان سديم (نمك) در هردوي اين غذاها زياد است اما به هرحال از اين لحاظ سيب‌زميني سرخ‌شده وضعیت بهتري دارد اما لطفا خودتان به آن نمك اضافه كنيد.

ميزان ويتامين C: شايد براي‌تان عجيب باشد  اما ميزان ويتامين C موجود در يك پرس سيب‌زميني سرخ‌كرده درحد بسيار خوبي است.

ويتامين K: سيب‌زميني سوخاري ميزان نياز روزانه شما به ويتامين K را برطرف مي‌كند.

نتيجه نهايي:  11 به 3به نفع سيب‌زميني سرخ‌شده

نكته آخر: شايد اين تنها رقابتي باشد كه سيب‌زميني سرخ‌شده در آن برنده باشد. درست است كه سيب‌زميني سرخ‌شده منبع خوبي از ويتامين‌ها، پتاسيم و فيبر است اما در كل اين خوراكي را نمي‌توان يك خوراكي مناسب محسوب كرد. بايد حواس‌تان باشد كه اگر دائما سيب‌زميني سرخ‌شده بخوريد رگ‌هاي‌تان بايد از جنس آهن باشد تا مشكلي براي قلب و عروق‌تان پيش نيايد.